Špatně fungující stěrače mohou za řadu nehod. Jsou ty vaše OK?

                   

Je na vaše stěrače spolehnutí?

Abyste měli vy i váš spolujezdec přes čelní sklo dobře viděli, je nutné mít stěrače v pořádku. Při drobném mrholení i za silného deště, musíte mít z vozu perfektní výhled. Myslete na to, že každá vteřina má vliv na další průběh jízdy a pokud nemáte dostatečný výhled, můžete snadno ztratit kontrolu nad svým vozem.

Stěrače se opotřebovávají samozřejmě bezprostředním používáním a také často trpí, když je vozidlo zaparkované. Stěrače garážovaných vozů si užívají ochrany před mrazem i ostrým sluncem. Při koupi nových stěračů vždy klaďte důraz na jejich kvalitu a neřešte rozdíl stokoruny, která se vám během cyklu užívání několikrát vrátí. Kvalitnější stěrače při správném zacházení vydrží i déle než rok, levnější kusy je zpravidla potřeba měnit dvakrát ročně.

Zběžná kontrola stěračů

Při kontrole stěračů se podívejte na opotřebení stírací gumičky, na rovnoměrné stírání obou stěračů, jejich dobré připevnění a v neposlední řadě jejich hlučnost. Pokud v centrální části zůstávají pruhy vody, vějíře nebo velké vodní skvrny, je výměna nutná. Za pozornost také stojí kontrola zadního stěrače. Přestože někdy stačí vyměnit jen gumičky stěračů, u rozviklaných dílů to nepomůže – již nerozkládají sílu tak efektivně, aby zaručily dobré fungování.

Vybírejte správné rozměry

Před koupí nového stěrače si změřte jeho velikost a zvolte správný typ. Univerzální stěrače za několik stovek v hobbymarketu vydrží ve většině případů kratší dobu a jejich kvalita se projeví také na funkčnosti. Zajděte proto do specializované prodejny, kde vám doporučí stěrače přímo na váš typ vozu a většinou vám pomohou i se samotnou montáží. Pokud si budete chtít instalovat stěrače sami, pak postupujte podle přesných instrukcí v manuálu vašeho automobilu, aby stěrač vždy dokonale přilnul na sklo i ve vysokých rychlostech.

Doplňky a speciální stěrače

Stěrač se dá koupit jednotlivě, nebo ve výhodnější sadě. Ke stěračům se dají zakoupit adaptéry, zajišťující kompatibilitu u běžně prodávaných vozů. Hybridní stěrače jsou vhodné pro vozy se speciálně zakřiveným sklem.

Vybírejte správnou směs do ostřikovačů

Aby stěrače fungovaly, je potřeba zvolit také kvalitní směs do ostřikovačů. Jiná směs se používá v jarním a letním období, jiná pak v zimním období. Pokud často jezdíte na rychlostních silnicích nebo dálnicích, určitě oceníte směs do ostřikovačů s nanočásticemi, které pomocí drobných kapiček odvádějící vodu ze skla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články