Špatné zprávy pro majitele Peugeotů se vznětovým motorem - AutoŽivě

Špatné zprávy pro majitele Peugeotů se vznětovým motorem

Je tu další výrobce, jenž má na svých bedrech obvinění z podvádění při měření emisí. Do problémů se dostává Peugeot, který je žalován za použití podvodného softwaru.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aféra Dieselgate odstartovala, když v roce 2015 Spojené státy odhalily podvody německé automobilky Volkswagen. Ta naprogramovala software u vznětových motorů s přímým vstřikováním turbodmychadla tak, aby hodnoty emisí vypouštěných plynů odpovídaly pouze při testování. V běžném provozu pak mnohonásobně překročily povolený standard. Následoval Renault, jenž byl obviněn z podobné nezákonné činnosti. Nyní je ve hře i Peugeot, který je vyšetřován za podvodný software v dieselových motorech.
Peugeot byl obviněn za podvod

Francouzský výrobce automobilů Peugeot byl obžalován vyšetřujícími soudci za obvinění z podvodu v souvislosti s prodejem dieselových vozidel Euro 5, které firma vyrobila v letech 2009 až 2015. Soud také potvrdil, že obžaloba zahrnuje navíc i ohrožení zdraví lidí nebo zvířat, což je stejné jako u Volkswagenu a Renaultu. V průběhu června a července se plánuje výslech dalších dvou společností Stellantis, Citroen a FCA. U všech zmiňovaných bude výslech zaměřen na podvod softwarových systémů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podvod v dieselových vozech vyrobených mezi lety 2009 až 2015

Automobilka Peugeot je povinna zaplatit „zálohu“, která činí 10 milionů eur, v přepočtu tedy 250 až 260 milionů korun. Z toho je 8 milionů vyhrazeno pro případnou potřebu zaplatit škody a pokuty. Vyšetřovatelé zjistili, že v období od září 2009 do září 2015 bylo ve Francii prodáno přibližně 1,9 milionu vozidel. Tato vozidla s dieselovým motorem Euro 5 nesplňují požadované normy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Čtyřikrát menší pokuta než dostal Volkswagen

Generální ředitelství pro ochranu spotřebitele a kontrolu podvodů odhadlo maximální pokutu uloženou společnosti na 5 miliard eur, což je v přepočtu přibližně 125 miliard korun. Přestože je to obrovská částka, stále je čtyřikrát nižší, než jakou obdržel německý výrobce Volkswagen.

Zdroj: AutoTrend, Peugeot

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1124 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Klíčové důvody, proč byli Vikingové tak úspěšní při svých nájezdech na osídlené vesnice. Moment překvapení byl triumf
Události247.cz
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě.cz
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz.cz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok