Špinavá sedadla v autě jsou líhní bakterií: Profesionál ukázal, jak je doma levně vyčistit tak, aby byla jako nově vyrobená

Jak vyčistit textilní sedačky? Správný postup je jen jeden a je zapotřebí opatrně dávkovat vodu, přílišná vlhkost může spíše uškodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potahy sedaček v autě jsou obvykle dvojího druhu. Až na výjimky jsou obvyklá sedadla s koženými potahy a sedadla látková. Obě možnosti mají své výhody i svá negativa. Pokud se zaměříme na ta látková, tak ta jsou populární zejména pro svou nižší pořizovací cenu v porovnání s kůži. Také se na přímém slunci nerozpálí tak, že se řidič může reálně popálit, zejména muži v šortkách či ženy v krátkých sukních.

Kožené čalounění je honosnější, textil stojí méně

Kožené čalounění je náchylné na popraskání a škrábance. Textilní potahy jsou mnohdy příjemnější na dotek, respektive na komfort sezení. Snadno se ale zašpiní a po letech používání mohou změnit nebo ztratit barvu. Jak textilní potahy sedaček vyčistit? Problémem je už fakt, že na textilních sedačkách ulpí snadno nečistoty všeho rázu.

iZdroj fotografie: Škoda

Jídlo, pití, bláto, to všechno může zasáhnout textilii ve formě větších skvrn, v rovině mikročástic je to prach či pyl, snadno pronikající texturou materiálu. Pouhým vysátím lze sice odstranit část nánosů, ale rozhodně se tím člověk nezbaví veškeré špíny a všech nečistot. Dobře vyčistit textilní potahy lze ale i v domácích podmínkách, není hned nutná drahá péče profesionální myčky.

Bez vybavení to nejde, nestojí ale tisíce korun

Zásadní je správná volba čistících pomůcek, mycích prostředků a chemie. Vhodná výbava by měla obsahovat utěrku z mikrovlákna, zdrsněnou čistící houbu, detailingový štětec určený pro interiéry a speciální přípravek na čištění látek. Čistícím prostředkům z domácí kuchyně je třeba se vyhnout, nejsou tak účinné. A hlavně jde o univerzální produkty, pro hygienu v autě je třeba specializované přípravky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup začíná prvním krokem, kterým je opravdu důkladné vyluxování sedaček, ideálně pomocí úzké hubice, která pronikne i do záhybů a úzkých prostor. Dobré je vzít každé místo více než jednou a neobávat se tahu hubice prosti směru vlákna či chlupu textilie. V další fázi se aplikuje na menší kousek látky malé množství čističe.

Více vody neznamená více čistoty, vlhkost je nežádoucí

Následuje čištění krouživými pohyby. Smyslem je odstranit částice špíny z textilie, bez navlhčení vnitřku sedačky. Vlhká výplň by mohla po čase začít plesnivět, zapáchat. Důmyslné je nesnažit se vyčistit sedačku najednou, ale postupovat sektorově, po malých úsecích. Aby se čistič dostal opravdu do textilie, je potřeba ho tam zapracovat, pomocí štětce. Na ta nejhorší místa se vyplatí použít houbu, s opatrností, aby nedošlo k poškození vláken potahu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Když se nečistoty dostanou na povrch, ihned je třeba je odstranit pomocí utěrky z mikrovlákna, aby nedošlo ke zpětnému vsakování do sedačky. Postup řidič pak opakuje, dokud není sedačka čistá a bez skvrn. Pro vysušení se sedačka přejede vysavačem, tím se také vytáhnou zbylé nečistoty. Finálním krokem je odstavení auta na suchém a větraném místě, dokud sedačky úplně a dokonale nevyschnou.

Jak pečujete o své sedačky vy?

Zdroj: PRO Detailer
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články