Spolehlivá ojetá SUV do 300 tisíc Kč, která vás nezradí

Volvo XC90 - spolehlivé SUV i Zdroj fotografie: Volvo
                   

Oblíbenost sportovně užitkových vozů, více známých pod označením SUV, v České republice i zahraničí neustále roste. Oficiální statistiky zveřejněné SDA (Svaz dovozců automobilů) udávají, že u nás bylo v minulém roce zaregistrováno celkem 66 014 vozů typu SUV nebo terénních. V celkovém počtu pak sportovně užitkové vozy tvoří víc než 24% všech přihlášených aut. A teď už rovnou k výběru ojetých SUV, která pořídíte za slušné peníze a nezklamou ani za deset let.

Nejlepší ojetá SUV

Subaru Forester (2008 – 2013)

Subaru Forester třetí generace lze na rozdíl od svých předchůdců považovat už za plnohodnotné SUV. Díky své robustní konstrukci, tužšímu podvozku a stálému pohonu na všechna čtyři kola, si hravě poradí i s náročnějším terénem. Samozřejmostí je dostatek prostoru pro cestující i zavazadla. K dispozici jsou dvě převodovky, buďto automatická nebo manuální.

Fajn je taky vychytávka známá jako redukční převodovka, kterou oceníte zejména v obtížném terénu (sníh, polňačky, hory) a při rozjezdech do kopce. K dispozici je bohužel pouze u benzinové varianty s atmosférickým motorem. Mezi hlavní nevýhody Subaru Forester patří řídká servisní síť (řeč je o oficiálních servisech), komplikované a drahé opravy motorů (hlavně dieselových), nebo vysoká cena originálních dílů. Útěchou ale může být, že motor při správném ježdění opravy nevyžaduje, pouze pravidelnou servisní prohlídku a doplňování kapalin.

Na výběr budete mít mezi dieselem a benzínem, a přestože je dieselové Subaru Forester poměrně úsporné a nemůže si stěžovat ani na výkon, doporučujeme sáhnout po dvoulitrovém benzínu.

Subaru Forester - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 7,3l; mimo něj: 5,2l
 • Cena: Subaru Forester seženete i pod 200 tisíc Kč, v případě novějších se může cena vyšplhat zhruba o polovinu výše při 120 000 najetých km

Volvo XC90 (2002 – 2014)

Volbo XC90 je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí prémiovou značku za málo peněz. Auto je spolehlivé a opravdu kvalitní, oprav vás čeká minimum, a můžete se spolehnout na maximální bezpečnost posádky. Volvo XC90 s přehledem pořídíte do 300 000Kč, a pokud by přeci jenom vyžadovali nějakou náročnější opravu, vejdete se obvykle do 10 – 15 tisíc. K dalším výhodám patří spolehlivost, dobrá protikorozní ochrana nebo úspornost dieselového motoru.

Manuální převodovka se u těchto vozů vyskytuje jez zřídka, mnohem více tak osloví „pohodlné“ řidiče. I když auto v pohodě zvládá jízdu po českých silnicích i v jiném náročnějším terénu, není rozhodně vhodné do extrémních podmínek (třeba pro sjíždění hor). Před koupí vozu nezapomeňte zkontrolovat, zda skutečně funguje pohon na všechna čtyři kola, což je u tohoto modelu častým nedostatkem.

Volvo XC90 - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě 10 – 12l; mimo něj: 7 – 8l
 • Cena: Volvo XC90 seženete za cenu kolem 200 000 Kč při 150 tisících najetých kilometrů

Škoda Yeti (2009 – 2017)

Tuzemský model Yeti je dostupný, spolehlivý a praktický vůz …mnohým navíc voní mnohem více, protože se jedná o českou značku. Yeti se může pochlubit dobrými jízdními vlastnostmi, pohonem 4×4 i vynikajícím odpružením pro větší komfort během jízdy. Mnohé potěší také posuvná zadní sedadla, pokud by byl potřeba větší úložný prostor. Oproti konkurenci má Škoda Yeti velkou výhodu v rozsáhlé síti servisů a snadné dostupnosti náhradních dílů za příznivou cenu.

Ačkoliv jsou ojetiny z prvních let (2009-2012) výroby opravdu levné, raději se jim vyhněte – zejména modely s benzínovým motorem TSI totiž často trápí problémy s rozvodovým řetězem. Pokud se rozhodnete pro automatickou převodovku, dejte přednost spolehlivější šestistupňové verzi.

Škoda Yeti - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 5,8l; mimo něj: 5,5
 • Cena: Škoda Yeti seženete za cenu kolem 150 000 Kč a tachometrem ukazujícím kolem 120 000 najetých kilometrů, u novějších modelů se bude cena pohybovat kolem 250 tisíc

Nissan Qashqai (2006 – 2013)

Vůz s těžko vyslovitelným názvem (no čte se „kaškaj“, což dnes slyšel asi každý) byl pokusem japonské automobilky vytvořit dokonalou kombinaci hatchbacku a SUV. Názory jsou různé, ale podle nás se jim to povedlo. Auto bylo navrženo tak, aby kombinovalo hbitost hatchbacku se silou SUV s důrazem na praktičnost, velký prostor a pohodí posádky.

Pokud máte v plánu zakoupit vůz, kterým budete projíždět hornatý terén, není tohle auto správnou volbou. Vlastní sice spodní plastové díly, které mají alespoň trochu ochránit vůz od občasného škrábnutí letícími kamínky, ale jde o vůz dělaný pro město, takže byste ho v hornatém terénu zbytečně ničili.

Nissan Qashqai - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 7,1l; mimo něj: 6,1l
 • Cena: Nissan Qashqai koupíte už za 130 000 Kč při 100 000 najetých kilometrů

Kia Sportage (2010 – 2016)

Kia Sportage je na poměry SUV extrémně úsporné, a to i navzdory vyšším pořizovacím nákladům. Většina vozů má pohon pouze na přední kola a manuální převodovku, a proto se hodí hlavně do města. Velmi vychvalovaný je také jednoduchý a ergonomicky řešený interiér, který poskytuje pohodlí celé posádce. Často kritizovaným faktorem je naopak špatný výhled, a to hlavně směrem dozadu. Motor můžete pořídit buďto slabší benzínový nebo vznětový 2.0 CRDI. Ani jeden není vyloženě špatnou volbou, i když vás příliš neohromí závratným výkonem.

Kia Sportage - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 4,3l; mimo něj: 6,3l
 • Cena: Při koupi počítejte s cenou lehce nad 200 000 u vozů s více než 100 000 najetých kilometrů

Peugeot 2008

Pokud sháníte spolehlivé SUV, které dokáže nabídnout za příjemnou cenu velmi uspokojivý výkon, uvažujte o Peugeotu 2008. Jeho hlavní předností je opravdu velmi úsporný motor a sympatická velikost, která z něj dělá skvělé auto do města. Rovněž nabízí kufr se solidními 360 l a možnost sklopení zadních sedaček, čímž prostor ještě zvětšíte. V nabídce je buď pětistupňová nebo šestistupňová manuální převodovka, a pro nejsilnější modely automatická převodovka EAT6. Snad jediným negativem je podle některých řidičů příliš malý volant a větší hlučnost motoru.

Peugeot 2008 - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 5,1l; mimo něj: 4,3l
 • Cena: Peugeot 2008 pořídíte kolem částky 250 000Kč se stavem tachometru pouhých 90 000 kilometrů

Suzuki Vitara

Oproti výše zmíněným modelům je Suzuki Vitara jako dělaná na sjíždění náročného terénu; a díky samonosné karosérii si zachovává skvělé vlastnosti i pro jízdu po silnici. Vůz se vyznačuje vysokou spolehlivostí, a poměrně nízkou spotřebou – obzvláště v případě benzínového motoru. Podstatně nižší spolehlivost a vyšší servisní náklady potom vyznačuje dieselová verze s motorem 1.9 DDiS. V obou variantách si potom řidiči stěžují na poměrně vysokou hlučnost a špatný přenos vibrací, což narušuje komfort během jízdy.

Suzuki Vitara - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 7,2l; mimo něj: 5,1l
 • Cena: Suzuki Vitara pořídíte přibližně za 220 000 Kč při 150 000 najetých kilometrů

VW Tiguan 2,0 TDI

Tiguan od Volkswagenu má podobné parametry jako již zmiňovaná Škoda Yeti, a je s ní často srovnáván. Tento model je oproti českému kolegovi robustnější, a konstrukce celkově působí bytelnějším dojmem. Dalším rozdílem jsou masivnější pomocné rámy obou náprav a tlumiče s vyšším zdvihem. Auto je konstruováno výhradně pro silniční provoz, pokud s ním míníte občas vyrazit do terénu, sáhněte raději po silnější verzi Track & Field. Nejslabším místem těchto vozů jsou jejich TSI motory, které jsou známy problémy s řetězovými obvody, a to hlavně u verzí s výkonem motoru 90kW, proto raději sáhněte po silnějším 125 kW motoru.

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI - spolehlivé SUV

 • Spotřeba ve městě: 5,8l; mimo něj: 7,1l
 • Cena: Volkswagen Tiguan 2.0 TDI pořídíte přibližně za 200 000 Kč při 170 000 najetých kilometrů

Všechny výše zmíněné spotřeby jsou orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých provedení a motorizací všech modelů.

Proč oblíbenost SUV neustále roste?

Obliba SUV vozů jednoznačně stoupá, a některé automobilky kvůli tomu dokonce vyřadili z výrobních procesů klasické hatchbacky. Auto typu SUV v sobě kombinuje to nejlepších z robustních terénních vozů a komfortních osobních automobilů. Mezi největší přednost tak patří pohodlí, prostor, silný motor, skvělé jízdní vlastnosti a komfort při jízdě po silnici i v náročnějším terénu. I přes výčet výhod mají SUV svá proti, a tím největším je vyšší spotřeba nebo vyšší produkce emisní (oxidu uhličitého) klasickým osobním automobilům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články