Průzkum odhalil nejvíce a nejméně spolehlivá auta našich silnic. Dacia překonala ve spolehlivosti Porsche

Průzkum spolehlivosti odhalil zajímavé výsledky. Ukázal, že i za menší cenu se dá sehnat velmi spolehlivý automobil a naopak. Uspěla Dacia a Lexus.

i Zdroj fotografie: Dacia
                   

Někteří řidiči mají svou oblíbenou značku, které věří a jinou by si nekoupili. Jiní si zase při nákupu nového vozu nechají poradit, a příliš jim nezáleží na tom, jaké logo bude mít na kapotě jejich nový automobil. Nově provedený výzkum odhalil zajímavá fakta ve spolehlivosti jednotlivých značek. Týkal se 16 000 dotázaných řidičů, kteří umístili Daciu před luxusní značku Porsche. Ukázali tedy, že vysoká cena nemusí zaručit spolehlivost.

Na vrchol spolehlivosti se dostala Dacia a Lexus

Průzkum vytvořila společnost What Car? na základě dotazů mezi spotřebiteli ohledně spolehlivosti jednotlivých značek automobilů. Celkem bylo hodnoceno 178 vozidel od 30 různých výrobců. Svůj názor na spolehlivost vyjádřilo dohromady 16 000 řidičů, kteří vlastní automobil s maximálním stářím do 5 let. Při analýze téměř nových automobilů se na úplný vrchol vyšplhalo pouze 6 modelů, mezi které patří nejnovější Audi TT, Mazda CX-3, Mini Convertible, Mitsubishi Eclipse Cross, Dacia Sandero a Honda HR-V.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celkový žebříček spolehlivosti vyhrál Lexus

V maximálním celkovém hodnocení se na prvním místě ukázal jednoznačně Lexus, který je považován za nejspolehlivějšího výrobce. Všechny jeho automobily dostaly hodnocení nad 98,4 bodu. Jako další se umístila rozpočtová rumunská Dacia, která dosáhla hodnocení 97,3 bodu. Třetí místo sebral japonský výrobce Suzuki s celkovým počtem 97,1 bodu.

Podle řidičů vysoká cena nezajistí dobrou spolehlivost

Naopak k nejméně spolehlivým vozidlům se zařadil například Land Rover nebo Fiat. Tyto automobily dosáhly hodnocení pouhých 82 bodů. Ne příliš spolehlivé se ukázalo také luxusní SUV Posrche Macan s nízkým hodnocením. Land Rover Discovery získal úplně nejnižší hodnotu, a to 72,1 bodu. Tyto výsledky napovídají tomu, že i za nižší cenu je možné sehnat spolehlivý automobil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cenu získal i nejspolehlivější rodinný vůz a elektromobil

Mezi rodinnými vozy si dobře vedly například BMW řady 1, které řidiči ohodnotili na 97,7 bodů. Za nejspolehlivější elektromobil byl vyhlášen Nissan Leaf a nejlepším modelem pro manažery se stala Škoda Superb. Ta dosáhla výborného výsledku 99,2 %. Celkový průzkum také zahrnoval otázky na poruchy a cenu jejich opravy. K závadě na automobilu za posledních 12 měsíců došlo u 20 % zúčastněných řidičů.

Zdroj: What Car?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat