Je lepší volbou nákup automobilu na benzín, naftu, nebo dokonce LPG? Experti mají jasno

Experti a odborníci se vyjádřili k tomu, který motor je nejlepší volbou při koupi automobilu. Každý z nich má však své výhody i nevýhody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nákup nového vozidla vyžaduje nejen volbu barvy a modelu, ale také typu motoru. Ta bývá někdy hodně těžká, protože lze vybírat hned z několika možností. Někteří volí jednoznačně diesel, jiní jsou pro benzín. Najdou se však i řidiči, kteří vidí cenu LPG, a chtějí právě tento typ paliva. Každý motor má své určité výhody i nevýhody. Experti však shrnuli všechny okolnosti a prozradili, který typ motoru je v dnešní době nejlepší a nejpoužívanější.

Volba naftového motoru

V dnešní době je to s naftovými motory velmi složité. Postupně se zpřísňují veškeré normy na jejich emise a tím je dostávají do velmi těžké situace. Ještě pár let zpátky byly přitom tyto pohonné jednotky považovány za nejlepší a nejúspornější. Pak ovšem zakročila Evropská unie a tyto motory začala velmi znevýhodňovat a chce je úplně stáhnout z trhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I přes to všechno však někteří výrobci nehází flintu do žita, a dále se snaží vyvíjet nové a lepší naftové motory splňující i ty nejpřísnější předpisy, které budou platit za pár let. Jejich největší motivací je stále relativně velký zájem zákazníků. Dieselové motory jsou obecně velmi spolehlivé a vhodné zejména na delší vzdálenosti. Mají také o něco menší spotřebu, která je v kombinaci s nižší cenou za samotnou naftu ještě účinnější.

Naftový motor má však i řadu nevýhod. Jednou z nich je drahá oprava. Přestože je velmi spolehlivý, při jeho poruše sáhnete do kapsy hlouběji, než u benzíňáků. Konstrukce celého motoru je totiž mnohem složitější, a pro jeho opravu je často potřeba demontovat celou pohonnou jednotku z automobilu. Navíc není příliš vhodný na krátké pojíždění například po městě. V poslední době jsou navíc tyto motory na ústupu a do budoucna to vypadá, že se přestanou vyrábět úplně.

Benzínové motory volí stále více lidí

Podle zkušených mechaniků a odborníků je právě benzínový automobil nejvhodnější volbou pro každodenní provoz ve městě. Na rozdíl od dieselu mu totiž nevadí krátké trasy a častější starty. Řada řidičů vidí v těchto motorech zásadní háček, který představuje cena paliva. Benzín je o něco málo dražší, což spoustu řidičů při koupi odradí. Na druhou stranu jsou tyto motory levnější na opravu, takže se celková cena za provoz automobilu často vyplatí více právě u benzínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto motory mají také jasnější budoucnost, než je tomu u nafty. Přestože se do budoucna plánuje nahrazení všech spalovacích motorů (nafty, benzínu i LPG) novými, bezemisními elektromobily, benzínové agregáty se na trhu s největší pravděpodobností udrží mnohem déle, než ty dieselové. Velká spousta expertů proto tvrdí, že právě benzín je tou nejlepší volbou, především pak pro ty, kteří jezdí jen krátké vzdálenosti.

Benzínové motory bez turbodmychadla

Mezi nejspolehlivější benzínové motory patří ty bez turbodmychadla, tedy s atmosférickým sáním. Těch je na trhu stále méně, ale jejich spolehlivost je řádově vyšší než těch s přímým vstřikováním. Mechanik z Moto-Fornal uvedl, že osobně by volil benzínový motor s atmosférickým sáním o objemu alespoň 2 litry. Podle něj jsou právě tyto motory jedny z nejspolehlivějších.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Motory na LPG

Naprostá většina řidičů, kteří vlastní automobil s motorem na LPG, měli k této volbě jeden společný důvod – cenu za LPG. Ta je totiž i o polovinu nižší než diesel nebo benzín. Při nákupu takového vozidla se však řidiči musí zaměřit i na ostatní věci. Jedná se zejména o přísnější a častější prohlídky vozu v souvislosti s plynovou instalací. Podle expertů jsou spolehlivější starší LPG motory. Na mnoha místech je navíc zákaz parkování vozidel s LPG motorem kvůli možnému nebezpečí požáru.

Zdroj: Wrc.net

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu