Proč je nebezpečné stahovat za jízdy v autě okna

Závěry byly učiněny během studie, která proběhla pod vedením anglických vědců. Pokud stáhnete okénko kvůli ventilace a budete se navíc pohybovat po městě, podle nich děláte chybu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči, kteří cestují ve špinavých městech v automobilech musí v kabině vozu čelit nepřiměřeně velkému množství nebezpečných a znečišťujících látek, které se k nim dostanou právě otevřením oken. Podle světové zdravotnické organizace zabije špinavý městský vzduch každý rok až 7 milionu lidí na celém světě a 90 % z nich vdechuje vzduch plný látek, které nejsou prospěšné našemu zdraví.

Mezi nejšpinavější se řadí hlavní města mnoha států

Studie se publikovala v časopise Science of the Total Enviroment a analyzoval ji mezinárodní tým vědců. Zkoumali úroveň znečištění v 10 městech, mezi které patří Dháka, Chennai, Kanton, Medellin, Sao Paulo, Káhira, Sulajmáníja, Addis Abeba, Blantyre a Dar es Salaam. Řidiči nejen v těchto městech mohou být častěji nemocní právě z důvodu, že dýchají vzduch plný znečišťujících látek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud si navíc stáhnout okénko, je koncentrace škodlivých prvků na maximální úrovni. Nejvyšší hodnota špinavého vzduchu byla navíc naměřena během ranní a večerní dopravní špičky. Pokud pojede ve městě, zkuste myslet na to, že byste okénko měli nechat zavřené. Zdůrazňuje to význam použití vnitřního systému cirkulace vzduchu, který může omezit přítok škodlivých látek do kabiny auta až o 80 %.

Nebezpečí číhá i v elektrických okénkách

Dnešní moderní vozy disponují elektrickými okénky, která mohou být nebezpečná nejen pro děti. I když máte starší model auta, můžete si za příplatek nechat elektrická skla nainstalovat. V novějším modelech najdete také elektrické ovládání zadních oken, které můžete ovládat z místa řidiče. Znají to hlavně rodiče, kteří musí dávat pozor na děti. Ty mají rády otevřená okénka, ale už netuší, že si mohou ublížit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobrým nápadem je pořídit si pojistku proti přiskřípnutí, ať se jedná o prst nebo celou ruku. Pokud se děti dostanou do problémů, může je to velmi bolet. Podle některých testů elektrická okna umí rozpůlit mnoho druhů zeleniny. Je na místě zjistit, jestli zrovna vaše auto pojistku má. Například Škoda Fabia ji má na třech oknech ze čtyř. Většinou ji nenajdete na straně spolujezdce. Elektrická okna a jejich pojistka možná nejsou levnou záležitostí, ale především u zadních oken jde o bezpečnost dětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články