Neoznačený policejní Ford Focus je mocná past. Číhá na řidiče, kteří jezdí za levnými nákupy

I když se snažíte ušetřit na potravinách a domácích potřebách každou korunu, může se vám stát, že posádka staršího kombíku bude proti. Tady je ukázka a varování.

i Zdroj fotografie: Policie PL, Inspekcja Transportu Drogowego
                   

V době stále dražších a dražších potravin není nic výjimečného, když ti z nás mající možnost levnějšího nákupu za hranicemi této příležitosti také naplno využívají. Je například zajímavým paradoxem, že i v drahém „kapitalistickém“ Německu mají často levnější potraviny, než u nás. A ještě levnější jsou v Polsku. Tam však na řidiče číhá několik „dárečků“, u nichž není na první pohled poznat, k jakému účelu vlastně slouží. Jisté je jedno: dokáží řádně provětrat peněženku. Tak se na ně pojďme podívat, jde totiž o mocnou past.

Staré, levné kombi jako výnosný byznys

Není to tak dávno, co jsme na těchto stránkách psali o nenápadném starším kombi BMW pětkové řady E61, které se v ten nejnevhodnější okamžik (nejnevhodnější pro vás, pro jeho posádku pochopitelně zcela opačně) umí rozblikat jako vánoční stromeček a udělat Štědrý den klidně v červenci. Opět, štědrý jak pro koho. A už bychom na to téma skoro zapomněli, kdyby nám v redakční poště nepřistály další dva úlovky. Nad jedním jsme se museli opravdu zasmát. Protože v něm by policejní auto nečekal opravdu nikdo.

iZdroj fotografie: inforobert/ Creative Commons / CC-BY-SA

Postarší, životem poněkud unavený kombi Ford Focus třetí generace si totiž spojíte s někým, kdo preferuje praktičnost a vcelku velmi dobrý poměr „užitná hodnota vs. cena“. Opravdu ale nikoli s výkonem státní správy. V Polsku to ale vidí jinak. A pravděpodobně se tam rozmohl trend – „čím víc se budeme schovávat, tím více budeme kasírovat“. Nutno dodat, že taková úvaha může mít reálný základ. Protože starý ušmudlaný kombík v té nejběžnější modré u nikoho zájem opravdu nevzbudí.

Neoznačené auto pro tajné služby, nikoli dopravní policii

Asi bychom ho pochopili u tajných služeb, u kriminální policie a podobných složek, kde je určitá nenápadnost nutným předpokladem pro výkon profese. Ale u dopravní služby bychom možná trochu předvídatelnou identifikaci čekali. Alespoň neoznačeným modelem vozu shodným s tím, jaký aktuálně policejní sbor používá. S úspěchem se ale asi dá pochybovat o tom, že by Poláci dodnes používali deset a více let staré Focusy jako oficiální policejní vozy.

Focus není jediný, kdo skrývá identitu

To jim však nebrání je používat jako „neoficiální“, přesněji neoznačené policejní vozy. A Focus není v této roli jediný, podobně můžete natrefit na neoznačené staré kombi Mercedes 280 CDI řady W211, což je ještě více než deset let. Opět, nad omšelým „kolotočářským“ dostavníkem spíše budete čekat hlavního hrdinu z aktuální série TV reklam na nejmenovanou malou banku s modrobílou grafikou než policisty s nabitou zbraní u opasku a radarem za oknem. Co nás čeká příště? Škoda Felicia? VW Golf III? Nedivili bychom se ani jednomu. V kombi, pochopitelně, kombi je podmínkou.

Proto až pojedete znovu za levnými nákupy do Polska, snažte se úzkostlivě dodržovat dopravní předpisy a zejména rychlostní limity. Neb kontrolu můžete opravdu čekat zcela z jakékoli strany. Abyste pak nebyli překvapeni, když ze starého „youngtimeru“ vylezou „youngboys“ a začnou vést konverzaci, na jejímž konci bude jediné: vaše o něco prázdnější peněženka a veškerá sleva na salámy a prací prášky zcela v trapu. Držíme palce, ať je to u našich severních sousedů vždy jen a jen výhodné!

Máte už nějaké zkušenosti s „tajnými“ auty policie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články