Řidiči se starým telefonem nezaplatí dálniční poplatky. Aplikace e-Toll jim přestane fungovat

Chytré telefony jsou dnes běžně používané namísto peněz nebo platebních karet. Bohužel se stává, že jak stárnou, přestávají přístroje fungovat.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Platit za dálnice se musí téměř v celé Evropě, zářnou výjimkou je Německo. Tam i přes snahy toto prosadit jsou dálnice stále zdarma. V České republice jsou dálnice zpoplatněny, stejně jako v sousedním Polsku. Právě českých řidičů, kteří do Polska přejíždějí přes naši severní hranici, se týká aktuální zpráva. Došlo k úpravě parametrů systému placení dálničních poplatků a někteří řidiči mohou mít s úhradou problém.

Chytré telefony pomáhají řidičům. Pokud mají správný OS

Situace je taková, že 31. ledna 2023 byla představena nová verze aplikace na placení polského mýtného, e-Toll. Jak už to tak bývá, cílem změny je, aby systém fungoval rychleji, plynuleji a pohodlněji. Což se snad děje, ale bohužel ne u každého řidiče. Uživatelé starých smartphonů aplikaci ani nespustí. U nás situace poměrně jednoduchá. Dálniční známku už nekupujeme v papírové formě, ale platíme ji jako virtuální.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR

Dá se koupit po výběru časové platnosti online na webu, zaplatit se dá na čerpacích stanicích. Vše funguje překvapivě snadno. V Polsku je tomu jinak. Aplikace e-Toll komplikuje život řidičům od prosince 2021. Tehdy se stala hlavní platební metodou za mýtné na dálnicích ve správě GDDKiA. Což je Generální správa silnic a dálnic. Uživatelé si od začátku stěžovali na problémy s plynulým chodem nebo na potíže s nastavením.

Staré telefony nefungují, řidiči mohou mít problém

To mělo za následek cyklické aktualizace. Teď je tady další, tentokrát drastičtější starost. Změny realizované od 31. ledna 2023 bolestně cítí uživatelé starších smartphonů. Podle vládního prohlášení je nová verze aplikace kompatibilní s Androidem 8 nebo novějším a iOS 14 nebo novějším. Naštěstí nezůstalo v provozu mnoho smartphonů, které by tyto požadavky nesplňovaly. Přesto ale mohou existovat a jejich majitelé mohou mít s placením mýtného potíže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední zařízení s Androidem 7 byla v prodeji v roce 2018 a většina z nich byla i tak aktualizována na Android 8. Co se týče iOS 14, ten byl dostupný formou aktualizací i na starší zařízení, jako je sedm let starý iPhone 6s. Přesto je dobré se při používání nového systému ujistit, že zařízení splňuje požadavky a řidič, který jede do Polska, zvládne mýtné uhradit. V případě potíží stojí za to připomenout i alternativní řešení v podobě externích aplikací nahrazujících e-Toll, které podle mnoha uživatelů fungují efektivněji než vládní systém.

Jak starý mobil máte vy?

Zdroj: e-Toll
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě ne vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem