Podpultově levný benzín? Stát otevře vlastní benzínky. Už se ví, kdy a kde

V nepříliš klidných časech, které kolem nás momentálně panují, je navýsost důležité zajistit palivovou soběstačnost i v případě krize. Stát se tak rozhodnul k zásadnímu kroku.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Že je poměrně značná část čerpacích stanic v rukou cizího kapitálu, není nijak překvapivá zpráva. Bylo tomu tak ostatně již od revolučních let, že na českém petrochemickém trhu operují i nadnárodní koncerny. Zákazník má větší možnost volby a nabídce konkurence vždy jen prospívá. Problém trochu nastává tehdy, kdy se ona nabídka dostane do zahraničních rukou většinově a nám se může přihodit, že v kritické situaci bychom byli zcela v moci někoho „zvenku”. Český stát tedy začal jednat. Pojďme se na to podívat společně.

K síti státních benzinek stát přikoupí další

Krátká zpráva z tisku totiž hovoří o tom, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil povolení státní společnosti Čepro, provozující síť čerpacích stanic EuroOil, pro nákup konkurenční sítě Robin Oil. Podle zjištění úřadu kombinovaný tržní podíl obou společností zůstane pod 15 procenty. Což je tedy méně, než aby se dalo mluvit o monopolu či dominantním postavení na trhu, na druhou stranu to pro stát zajišťuje vcelku významný podíl, nad kterým má přímý dohled a možnost jej kdykoli využít pro sebe.

Kolik nabíječek nahradí jednu obyčejnou benzinku? Experti to spočítali, číslo je skandální

Společnost Čepro se specializuje na přepravu, skladování a prodej ropných produktů a provozuje v Česku síť čerpacích stanic EuroOil, která je podle internetových stránek firmy složena z 210 stanic. Tato síť se umisťuje na třetím místě v Česku co do počtu čerpacích stanic a na čtvrtém místě v počtu prodaných pohonných hmot. Společnost patří státu, který je jediným akcionářem, a ministerstvu financí. V kombinaci s uvedeným Robin Oilem jde o nového, co do velikosti zajímavého hráče na trhu.

Dvakrát „Oil” budou jistit státní potřeby v době krizí

V roce 2022 měla síť EuroOil obrat 91 miliard korun, zisk po zdanění 1,6 miliardy korun. To stojí v účetní uzávěrce Čepra. Společnost Robin Oil vlastní podnikatel Jiří Zoubek a byla zaregistrována v obchodním rejstříku v roce 1994. V současnosti provozuje více než 75 čerpacích stanic. Podle účetní závěrky, která byla zveřejněna ve Sbírce listin, dosáhla společnost loni obratu ve výši 5,5 miliardy korun a vykázala čistý zisk ve výši 83 milionů korun. Obě firmy patří mezi sedm největších vlastníků čerpacích stanic v zemi. Ani po spojení ale jejich podíl na trhu nedosáhne 15 procent.

iZdroj fotografie: Robin Oil

Nákup Robin Oil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve zdůvodnil tím, že tímto krokem bude stát posilovat svou energetickou bezpečnost. Zároveň se tak Čepro na trhu trochu posílí ve snaze konkurovat zahraničním firmám. Na prvním místě je v Česku nyní polská společnost PKN Orlen a na druhém maďarská firma MOL, které jsou také většinově vlastněny státem. Státy ve státě? I tak by se to možná dalo nazvat. Každopádně takto masivní přítomnost musela Česká republika nějak vyvážit.

V případě komplikací je každému bližší (jeho vlastní) košile než (cizí) kabát

Ministr financí Zbyněk Stanjura vnímá nákup Robin Oil jako důležitý krok k zajištění energetické bezpečnosti, což je cílem, k němuž se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Stanjura zdůrazňuje, že přítomnost polského PKN Orlenu a maďarského MOLu by neměla být podceňována. V případě krize je důležité, aby vlastník společnosti splnil své zadání. A zajistil kontinuitu dodávek ropných produktů především pro vlastní potřeby a až poté sledoval tržní zájem. Nicméně otázkou tedy zůstává, proč jsme Benzinu prodali polskému PKN Orlenu.

Benzínky v Česku končí, do konce roku zmizí 90 % z nich. Nové využití? Přijde (ne)malá změna

A je přirozené očekávat, že pokud jsou některé klíčové části trhu vlastněny jinými státy, budou nejprve uspokojeny jejich potřeby a teprve potom potřeby České republiky, jak ostatně připomněl i Stanjura. Zatím není známo, kolik Čepro zaplatí za akvizici Robin Oil. Částka bude zveřejněna až po definitivním dokončení celého obchodu. Jak to vidíte vy? Měl by si český stát v takto citlivé oblasti opravdu zajistit nezávislost na zahraničních subjektech?

Má smysl kupovat další síť benzinek do vlastnictví státu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články