Stovky tisíc řidičů nebudou moci na silnice. Letos jim končí platnost řidičáků

                   

Pokud patříte mezi skupinu řidičů, kteří si nechávali vydávat řidičský průkaz v roce 2010 a to na 10 let nebo v roce 2015 na 5 let, tak se určitě podívejte, jestli není čas, na jeho výměnu. Do konce roku budou totiž všechny tyto řidičské průkazy neplatné. Zatím si přišlo řidičák vyměnit jen 30 % z celkových 850 tisíc lidí, kterých se to týká. Tak to neodkládejte na později, protože se pak lehce může stát, že se na úřadech vytvoří fronty a na vás se už nedostane řada.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kde a jak provést výměnu

Samozřejmě klasický způsob je výměna řidičského průkazu na úřadech s rozšířenou působností a nezáleží na tom, že máte třeba místo trvalého bydliště v jiném městě. K jeho výměně vám stačí platný doklad totožnosti a řidičský průkaz. Fotku s sebou již nepotřebujete, na úřadě si ji dohledají v registru obyvatel, případně si vás vyfotí přímo na místě. Všechno je zdarma a můžete se dostavit již 3 měsíce před skončením platnosti stávajícího průkazu. Pokud na výměnu spěcháte například z důvodu, že nebudete dlouhodobě v Česku, lze požádat i o výměnu do 5 pracovních dnů, což vás ale vyjde na 700 korun. Doporučujeme se na úřad objednat předem a to pomocí formuláře, kde se objednáte na konkrétní den i čas a nemusíte tak čekat v dlouhých frontách, až na vás přijde řada a zabít tím zbytečně celý den. Do budoucna se plánuje, že by celá výměna mohla proběhnout online a vy byste si jen přišli vyzvednout nový řidičský průkaz. Tak doufejme, že tato novinka bude co nejdříve, neboť to zjednoduší život nejednomu z nás.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nejdéle si klasicky na řidičský průkaz počkáte v těchto krajích:

  • Jihomoravský
  • Hl. město Praha
  • Středočeský

Lidem, kteří si řidičský průkaz nevymění a propadne tak jeho platnost, hrozí pokuta až ve výši 2 500 korun. Tak nezapomeňte a zkontrolujte si váš řidičský průkaz včas, abyste předešli těmto zbytečným pokutám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články