Stovky tisíc řidičů nebudou moci na silnice. Letos jim končí platnost řidičáků

                   

Pokud patříte mezi skupinu řidičů, kteří si nechávali vydávat řidičský průkaz v roce 2010 a to na 10 let nebo v roce 2015 na 5 let, tak se určitě podívejte, jestli není čas, na jeho výměnu. Do konce roku budou totiž všechny tyto řidičské průkazy neplatné. Zatím si přišlo řidičák vyměnit jen 30 % z celkových 850 tisíc lidí, kterých se to týká. Tak to neodkládejte na později, protože se pak lehce může stát, že se na úřadech vytvoří fronty a na vás se už nedostane řada.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kde a jak provést výměnu

Samozřejmě klasický způsob je výměna řidičského průkazu na úřadech s rozšířenou působností a nezáleží na tom, že máte třeba místo trvalého bydliště v jiném městě. K jeho výměně vám stačí platný doklad totožnosti a řidičský průkaz. Fotku s sebou již nepotřebujete, na úřadě si ji dohledají v registru obyvatel, případně si vás vyfotí přímo na místě. Všechno je zdarma a můžete se dostavit již 3 měsíce před skončením platnosti stávajícího průkazu. Pokud na výměnu spěcháte například z důvodu, že nebudete dlouhodobě v Česku, lze požádat i o výměnu do 5 pracovních dnů, což vás ale vyjde na 700 korun. Doporučujeme se na úřad objednat předem a to pomocí formuláře, kde se objednáte na konkrétní den i čas a nemusíte tak čekat v dlouhých frontách, až na vás přijde řada a zabít tím zbytečně celý den. Do budoucna se plánuje, že by celá výměna mohla proběhnout online a vy byste si jen přišli vyzvednout nový řidičský průkaz. Tak doufejme, že tato novinka bude co nejdříve, neboť to zjednoduší život nejednomu z nás.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nejdéle si klasicky na řidičský průkaz počkáte v těchto krajích:

  • Jihomoravský
  • Hl. město Praha
  • Středočeský

Lidem, kteří si řidičský průkaz nevymění a propadne tak jeho platnost, hrozí pokuta až ve výši 2 500 korun. Tak nezapomeňte a zkontrolujte si váš řidičský průkaz včas, abyste předešli těmto zbytečným pokutám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub