Ohřev motoru na volnoběh ho může draze poškodit. Novější auta již vyžadují jiný postup studeného startu

Ohřívat vozidlo na volnoběh, nebo naopak to motoru škodí? Na častý předmět sporů a diskusí existuje jedno obecné doporučení, které dělá v zimě velká část řidičů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Častou otázkou i předmětem sporů a diskusí je, zda před jízdou zahřívat motor, nebo je to zbytečné. Zda v zimě lze rovnou vyjet, nebo je třeba čekat na zahřátí motoru. Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a ani se nedá najít univerzální pravidlo. Rozhoduje stáří vozidla, druh motoru, kvalita použitého oleje a také styl jízdy v prvních kilometrech.

Ohřívání může i škodit

Zimní období je pro motor náročnější, především u negarážovaných vozidel. Vše je studené, olej nemá správnou viskozitu a déle trvá, než se všechny součásti vozidla dostanou na správnou provozní teplotu. Pryč jsou však doby, kdy bylo nutné před jízdou nechat auto běžet i patnáct minut na volnoběh. Novějším autům byste tím mohli i uškodit.

iZdroj fotografie: iStock

Zásadní je, jak je ve vozidle vyřešeno vstřikování paliva. U modernějších vozů je již elektronicky řízené vstřikování paliva. Hlavně u naftových motorů může ohřívání na volnoběh vozidlu škodit, poškodit se může například katalyzátor. Je však třeba podotknout, že většina odborníků pod pojmem ohřívání myslí čas, který byl třeba dříve. V praxi to tedy znamená, že pokud naftový motor necháte běžet pár minut na volnoběh, neuškodíte mu.

Rozhoduje i motorový olej

Univerzální rada, jak v zimě vyrazit na cesty, neexistuje. Vše záleží nejen na motoru, ale také na zkušenostech řidiče. Obecně se doporučuje v mrazivých dnech auto nastartovat, lze například zapnout ofuk čelního skla či výhřev zadního. Z vozidla omeťte veškerých sníh a námrazu, což zabere pár minut. Tento čas motoru rozhodně neublíží a alespoň se trochu zahřeje interiér.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První pár kilometrů, alespoň deset, nejezděte na plný výkon a nechte olej se zahřát na provozní teplotu. Je zásadní, jaký typ a jak kvalitní motorový olej používáte. Sledujte označení oleje, které říká, do kolika stupňů je vhodný. Například olej s označením 0W je určen až do -35°C. V naších podmínkách většinou dostačuje olej 10W, který je určen do -25°C. Důležité je při výměně oleje dbát na doporučení výrobce.

Jak podle vás na studený start motoru?

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články