Takto vypadá český sen: Moderní SUV o výkonu 300 koní je v roce 2023 za nečekaně dostupnou cenu

Moderní evropské SUV s pohonem všech kol, výkonným motorem a nečekaně dostupnou cenovkou by mohlo splnit většinu přání svých zákazníků.

i Zdroj fotografie: Cupra
i Zdroj fotografie: Cupra
i Zdroj fotografie: Cupra
i Zdroj fotografie: Cupra
i Zdroj fotografie: Cupra
i Zdroj fotografie: Cupra
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Pořídit si prostorné SUV s výkony sportovního vozu, navíc za vcelku výhodnou cenu? Zní to jako dokonalý protimluv, kde ani jedno z uvedených kritérií nemůže „koexistovat“ vedle toho druhého. Nemluvě o dalších uvedených. A pokud byste s podobným přáním zašli za prodejcem nových vozů, zcela rozhodně se vytratí jakékoli zmínky o „výhodné ceně“. Speciálně, pokud byste si přáli výkon kolem 300 koní. Stačí ale zajít „o dům dále“, a náhle je nabídka na světě. Pojďme se na ni podívat společně.

Když žák dostihne (a předběhne) svého učitele

Španělský SEAT si totiž svojí divizí Cupra tak trochu zavařil. Původně sportovní odnož se díky neotřele řešeným vozům hodně rychle „vyšvihla“ nahoru a to až natolik, že zastínila původní SEAT. Něco čísel: Cupra loni prodala 152 900 vozů (což je nárůst o fantastických 92,7 %), Seat zakončil rok s 232 700 registracemi (-18,1 %). Těžko se ale takovým číslům divit, protože auta s logem Cupra vypadají opravdu dobře. Dost dobře na to, aby po nich lidé toužili, chtěli je a kupovali. Co víc si jakýkoli výrobce může přát.

Blesková zpráva: SEAT končí s automobily. Výrobu převezme jiná značka koncernu, Češi už se mohou těšit

Jejich SUV Ateca se přitom v Čechách nabízí od 1 454 900 Kč, což je pravda více než podobně vybavený sesterský Kodiaq. Jenže i ten nejvýkonnější Kodiaq RS nabídne „jen“ 245 koní, a jeho cenovka je přitom zmíněné Cupře na dohled. Ateca má však pod kapotou přeplňovaný zážehový motor 2,0 litru poskytující nejvyšší výkon 300 k (221 kW), a to ve spojení se 7stupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, pohonem všech kol 4Drive a adaptivním odpružením.

iZdroj fotografie: Cupra

Nabídka ojetých vozů Ateca Cupra je nečekaně příznivá

A když se podíváte na internet, není problém najít v jednom z největších českých autobazarů tři roky starou Atecu se zmíněným motorem, necelými 45 tisíci kilometry na tachometru, ve slušivé modré metalíze a s plnou výbavou – za 720 000 korun. To je téměř přesně polovina původní ceny. Za tři roky „starý“ vůz? To mi nepřijde jako špatná nabídka. Navíc 300koňové SUV s pohonem všech kol a benzínovým motorem bude pomalu, ale jistě „na vymření“. Kupovali bychom, dokud ještě nějaké jsou.

Protože jinak se člověk po podobně provedeném voze musí podívat do prémiovějších vod, a připravit si také citelně prémiovější peníze. Není problém mít X5 od BMW s výkonným motorem, to stejné nabídnou i větší SUV od Mercedesu, speciálně v úpravě AMG. Nebo italské Grecale od Maserati, kde 300koňový hybrid stojí k dvěma milionům. Kdysi byl k mání Subaru Forester XT s 2,5 litrovým turbo motorem, byť to bylo o kus menší auto. Ale jinak? Cupra Atea s 300koňovým motorem za 720 tisíc? Volali bychom bankéři. Jak to vidíte vy?

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Myslíte, že je to výhodná nabídka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články