Světoznámá automobilka přestane vyrábět naftové motory. Radikální krok neučinila z vlastní vůle přímo kvůli ekologii

Konec naftových motorů je stále více řešená věc. Automobilka Renault učinila zásadní krok a oznámila ukončení výroby dieselových motorů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro milovníky naftových motorů pomalu ale jistě nastává tvrdá realita. Sice pomalu, ale jistě se postupně blíží konec vznětových motorů. Některé automobilky už dnes místo toho, aby vkládaly finance do vývoje vznětových motorů, jej raději dávají na vývoj elektromobilů, které mají jasnou budoucnost. V porovnání s dieselovým motorem mají také výrazně levnější provoz a žádné emise, což je zásadní důvod této radikální změny na automobilovém trhu.

Jaký je důvod pro ukončení výroby naftových motorů?

Před několika dny se objevila zpráva, že francouzský výrobce automobilů Renault již nebude vyrábět nové vznětové motory. Ten aktuální je poslední v historii značky, i když bude mírně upraven a vylepšen. Automobilka také uvedla, že tento radikální krok neučinila přímo kvůli ekologii (to by musela přestat vyrábět i benzínové motory, které jsou také pro špatné pro naši planetu), ale protože se stále zpřísňují normy na vznětové motory.

i

Ve svém textu „Interia“ použil Renault velmi trefnou větu. Jde jednoduše o to, že s ohlášenými normami Euro 7 nebude mít konstrukce vznětových motorů žádné ekonomické opodstatnění. To bude znamenat ukončení výroby dieselových automobilů, protože nebude zisková. Pokud se někdo rozhodne postavit takový motor od nuly, bude mít hrozné problémy s účinností, poruchovostí atd. Musí to tak být, protože nemůžeme jen tak beztrestně snížit limity a standardy.

Kdo může za ukončení výroby vznětových motorů? 

Konec naftových motorů nenastane z toho důvodu, že by to tak chtěly výrobci automobilů, právě naopak. Proč měnit a rušit něco, co je ověřené a spolehlivě funguje? Odpověď je jednoduchá – Evropská komise. Ta totiž rozhoduje o tom, jak přísné budou normy pro vypouštěné spalin z výfuku automobilů. Každým rokem se tyto normy zpřísňují, což znamená, že se v budoucnu nevyplatí naftové motory vůbec vyrábět. Automobilka Renault učinila tento krok už nyní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání