Proč je na zpětném zrcátku tenká svislá čára? Jde o drobnost, která pomáhá víc, než většina řidičů vůbec tuší

Proč je na zpětném zrcátku vlevo svislá tenká čára? Souvisí to s mrtvým úhlem, i bez tohoto grafického prvku se není třeba bát o bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zpětná zrcátka mají někdy v levé části odrazové plochy umístěnou svislou čáru. Ne všechny automobilu tuto čáru mají, ale u novějších aut se může vyskytovat. Má větší význam, než by se mohlo zdát a důvod pro aplikaci tohoto prvku je zejména bezpečnost. O co se přesně jedná a souvisí čára s vyhříváním zrcátek?

Mýty a pověry přinášejí chybné interpretace. Jde o bezpečnost

Ohledně svislé čáry panuje několik mýtů. Ten jeden říká, že jde o jakéhosi pomocníka, díky kterému řidič odtuší, jak daleko je auto jedoucí vzadu. Což je sama o sobě nepodstatná a neužitečná věc, která naznačuje nesmyslnost úvahy. Jiný mýtus předpokládá, že jde o prvek, který umožnuje vyhřívání zrcátek. Opět nesmysl. Jelikož zrcátka jsou vyhřívaná na obou stranách a svislá čára je většinou jen vlevo, na pravém zrcátku chybí, jedná se opět o chybný předpoklad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Realita je úplně jiná. Svislá čára odděluje dvě plochy zrcátka s různým úhlem směrem k motoristovi. Zrcátko se skládá ze dvou různých ploch, dělí se na levou a pravou část. Při rychlém náhledu to nemusí být patrné, ale při detailnějším průzkumu se může řidič přesvědčit, že zužující se strana odrazové plochy, dál od auta, svírá se zbytkem zrcadla určitý nenulový úhel. Souvisí to se zobrazením většího prostoru za autem a pokrytí maxima okolí.

Dvě roviny, řidič vidí větší prostor za sebou

Jinak řečeno, zpětné zrcátko je tvarované tak, abych eliminovalo mrtvý úhel a svislá čára naznačuje jeho lom. Důvodem, proč je zpětné zrcátko děleno, s naznačenou svislou čarou, je především bezpečnost. Díky dvěma částem ve dvou rovinách pod různým úhlem může řidič vidět při jednom pohledu větší prostor, než kdyby bylo zrcadlo v jedné souvislé ploše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svého času byla vidět na zpětných zrcátkách dodatečně lepená malá kulatá zrcadla, která sloužila právě pro pokrytí mrtvého úhlu. Dnes je tato optická slabina kompenzována zalomením skla. To, že na zpětném zrcátku není svislá čára neznamená, že není tvarované pro pokrytí mrtvého úhlu, tam chybí toto markantní grafické znázornění. Řidič se nemusí obávat, že bez svislé čáry je jeho auto méně bezpečné než konkurence, která na zpětném zrcadle svislou čáru má.

Máte na vašem zrcátku sivslou čáru?

Zdroj: CarMag
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články