Nová svodidla složená ze žlutých válců zachrání miliony životů. V noci svítí a vydrží i náraz kamionu

Při jízdě autem potkáte několik bezpečnostních prvků, které mají za úkol ochránit řidiče. To stejné platí i u svodidel, která by měla zmírnit nárazy a udržet vozidlo na silnici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jestliže jste řidičem, určitě znáte několik bezpečnostních prvků, které jsou buď na vozovce, nebo přímo ve vašem vozidle. Každý z nich plní svou funkci a velice často také zachrání životy. Lidé by si měli uvědomit jednu hlavní věc. Se správnými znalostmi a využíváním bezpečnostních prvků mohou předcházet vážným zraněním nebo smrti. Na silnici se každý den setkáte s klasickými svodidly, která také plní určitou funkci. Existují však i moderní svodidla, jež využívají fyzikální zákony.

Speciální konstrukce s rotujícími válci

Některé dopravní nehody jsou tak vážné, že ani klasická svodidla nepomohou. Na trhu se však nachází korejská firma ETI. Ta přišla s novým řešením. Svůj výrobek nazývá také jako točivý systém zábrany. Tento název je odvozen od toho, jak produkt funguje. Svodidla byla vynalezena v Koreji a jejich konstrukce je velice jednoduchá. Hlavní roli zde hrají velmi nápadné žluté válce.

Tyto válce umí absorbovat náraz a zároveň se otáčí. Díky této funkci přeměňují náraz na rotační energii. Právě díky ní by vozidlo nemělo prorazit bariéru, ale mělo by jet po bariéře dál. Jedinečnost tohoto systému je v tom, že si poradí i s nákladním vozidlem. Řada žlutých válců připomíná buď barely nebo modlitební mlýnky. Důležité je však to, že nezáleží na jejich vzhledu, ale na funkci, kterou plní.

Kvalitní zpracování a viditelnost i v noci

Systém těchto svodidel se neustále vyvíjí, ale je na dobré cestě. Díky němu dojde opět ke zvýšení bezpečnosti každého z nás při cestování autem. V této době to vypadá tak, že všechna potřebná povolení a stav svodidel by mohly být už v pořádku. Díky tomu by se mohl v brzké době začít instalovat na silnice do běžného provozu, a ne jen do testovacího. Velikou výhodou tohoto systému je i to, že jej lze lehce opravit nebo nahradit poškozené válce. Zároveň je možné měnit pouze jednotlivé díly a nemusí se rozebírat celá svodidla.

Barely jsou vyrobeny ze žlutého plastu a mají na sobě reflexní prvky. Nejenže mohou značně pomoci při dopravní nehodě, ale také pomáhají řidiči, aby se v noci nebo při snížené viditelnosti dobře orientoval. Svodidla ustojí osobní auta, autobusy i nákladní vozidla. Všechny válce jsou plastové a jsou usazeny mezi dvě speciální kolejnice.

Myslíte si, že tato svodidla budou i brzy u nás?

Zdroj: ETI Global Safety Warning

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu