Do nádržky ostřikovačů vhoďte tabletu na mytí nádobí. Po prvním zapnutí stěračů budete z efektu nadšeni

Vadí vám pravidelné a také nemalé náklady na provozní kapaliny? Nechte se inspirovat vynálezem protřelých řidičů a plaťte 20krát méně za tu, kterou měníte nejčastěji.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Zlepšováky především českých řidičů, kterými se snaží uspořit v rámci provozu svých vozidel, kde se jen dá, jsou často naprosto šílené. Ale také se mezi nimi najdou takové, které se skutečně vyplatí vyzkoušet. A přesně na takový jsme nyní narazili. Věřte, že by byla škoda, kdybyste jej třeba jen nevyzkoušeli.

Každé roční období je směrem k potřebám vozu a jeho řidiče něčím specifické a adekvátně tomu vyžaduje také určité zásahy do výbavy našeho auta. V zimě řešíme nejčastěji kluzkou vozovku za pomoci zimních pneumatik z měkčí směsi a s odpovídajícím vzorkem, ale také špinavé, mokré a namrzající přední okno a někdy i přední světlomety pomocí nemrznoucí směsi do ostřikovačů založené většinou na alkoholové bázi. Jak zimní gumy, tak voda do ostřikovačů pro nás představují nezanedbatelný finanční náklad.

Žádné ředění, teď už jen vlastní výroba

V teplejších měsících nejčastěji bojujeme s pylem, prachem, ale také hmyzem na předním skle, který jde občas smýt z okna jen velmi těžko. A tak na něj spotřebujeme doslova kvanta letní směsi do ostřikovačů a stíráme a stíráme. Letní směs nás opět stojí peníze, a dokonce jí spotřebujeme mnohem více než v zimním období. A právě v tomto případě přišli řidiči s šikovným zlepšováčkem.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Protože letní kapalina do ostřikovačů nevyžaduje žádnou nákladnou přísadu, jako je alkohol v případě kapaliny zimní, a má za úkol čistě jen umýt přední okno od nalepených nečistot, hledali někteří šikulové řešení, jak si ji vyrobit doma. A světe div se, mnozí došli k tomu, že nejlépe funguje tableta do myčky na nádobí. Ano, čtete správně, obyčejná tableta do myčky, kterou doma najde skoro každý. Je to rozhodně mnohem lepší řešení než se pokoušet kupovanou letní směs do ostřikovačů ředit vodou a následně se divit, že taková směs vlastně vůbec nefunguje.

Lepší efekt a zanedbatelná cena

Jak jsme si v praxi sami ověřili, letní směs vyrobená z tablety do myčky na nádobí má ve finále mnohem lepší mycí efekt než celá řada těchto komerčně vyráběných směsí, které běžně zakoupíte v obchodních řetězcích ve svém okolí. A přitom vás taková podomácku vyrobená kapalina do ostřikovačů vyjde na pouhou dvacetinu ceny kapaliny z obchodů.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Zatímco kupovaná letní kapalina v objemu 5 litrů stojí v průměru 60 korun, vyjde vás stejný objem z domácích zdrojů jen na 3 koruny, nebo dokonce i méně. Tolik totiž stojí jedna kvalitní tableta do myčky na nádobí.

Recept na domácí letní směs? Velmi snadný

Nepotřebujete pro to udělat nic jiného než tabletu nechat důkladně rozpustit ideálně v teplé vodě, ve které se rozpouští nejlépe, a kapalinu dobře promíchat. Nezapomeňte si přitom pohlídat, aby se tableta rozpustila opravdu dokonale a nezůstaly vám v dané kapalině žádné kousky, byť drobné, které by vám mohly ucpat trysky ostřikovačů. Jak jednoduché, že?

Takže už konec nákupu chemikálií, které prodražují naše celkové náklady na provoz vozu. Nejlépe si pohlídejte nákup tablet do myčky nádobí v akci a ve finále ušetříte oproti našemu výpočtu ještě daleko více. A navíc s vynikajícím efektem, protože směs do ostřikovačů vyrobená z tablety do myčky funguje opravdu fantasticky.

Máte nějaký vlastní recept, jak na svém voze efektivně ušetřit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články