Tajná tlačítka v autě, o jejichž skrytých vlastnostech a správném využití téměř nikdo neví

Každý řidič dozajisté zná všechny základní funkce svého auto, jako například zapínání klimatizace a světel, víte však o všech tlačítcích?

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Někdy se vám také může stát, že ve svém voze najdete čudlík a nevíte co přesně dělá. Teď není řeč o prázdné ikonce, která nejde zmáčknout, ale o těch tlačítcích, která mají přesně stanovenou funkci, o které ovšem vůbec nevíte. Není proto vůbec od věci se podívat na celou svou palubovou desku a zjistit si, co všechno se tam nachází, a jestli víte, co se stane, když tohle zmáčknu.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

„Shift lock release“ v automatu

Některá vozidla s automatickou převodovkou mají vedle voliče převodu malé tlačítko s tímto nápisem. Jeho využitelnost poznáte především při poruše, když bude potřeba auto odtáhnout, protože nebýt něj, zůstanete stát na místě. Automatická převodovka vám totiž zpravidla neumožní zvolit jiný stupeň než „parking“ dokud nenastartujete, tenhle čudlík vám však dovolí zařadit „neutrál“ a je tak možný odtah.

iZdroj fotografie: Flickr
„Shift lock release“ v automatu

Asistent sjíždění svahu

Některé novější modely mohou mít nejrůznější asistenty rozjezdu, udržování rychlosti, jízdy v pruhu apod. Tento ovšem spočívá v kontrolované jízdě z kopce, tedy že pomáhá řidiči sjet autem prudce směrem dolů. Na tlačítku, který se zapíná je vyobrazeno auto, které je v pozici čumákem dolů a nad ním nakreslený tachometr – ne všechny auta však mají čudlík, někdy je zabudován v základu.

iZdroj fotografie: Flickr
Asistent sjíždění svahu

Vypnutí alarmu při náklonu

Občas se vám může stát, že když zanecháte svého miláčka stát směrem do kopce, zapne se alarm a vy jej musíte vypínat klíčem. Spuštění alarmu je ve voze proto, aby se tak předešlo krádeži odtažením auta, proto se automaticky sepne. Tomu lze jednoduše předejít stiskem tlačítka, které tomu zabraňuje a je na něm vyobrazeno auto, které stojí v náklonu a stoupá od něj znázornění alarmu/signálu.

Vzduch zvenčí nebo cirkulace uvnitř

Na klimatizaci lze občas přepínat mezi hnaním venkovního vzduchu dovnitř do auta anebo tento přívod uzavřít. K tomu slouží dva čudlíky, na kterých můžete vidět symbol automobilu a šipku směřují jakoby skrz čelní sklo dovnitř nebo druhou ikonku s šipkou točící se uvnitř vozu. První zmíněná umožňuje vnik čerstvého vzduchu, naopak druhá mu zamezuje, což se může hodit pokud je venku kouř nebo smrad.

iZdroj fotografie: Flickr
Vzduch zvenčí nebo cirkulace uvnitř
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články