Tajný koncept divize M v podobě BMW Z3 s motorem V12

                   

Zní to jako popis skrýše záporáka z akčního sci-fi nebo fantasy filmu: „Tajuplná podzemní garáž plná vzácných monster, která se nikdy nesmí dostat na světlo světa“. A ne, opravdu se nejedná o žádný film, nýbrž o realitu. A je to realita sportovní M divize, která monstra „vyklubaná“ z vozů BMW schovává ve své podzemní garáži. A jedná se o opravdu vzácná monstra, jelikož v hlubinách této garáže se nachází i takové kousky, které vidělo jenom pár vyvolených a nikdy se nedostaly do výroby.

BMW opravdu není žádným záporákem a tak občas potěší oko kdejakého milovníka aut zveřejněním obrázků některého ze svých monster. Tentokráte se dostalo na již nevyráběné BMW Z3 jemuž se pod kapotu dokázal schovat dvanáctiválec. O fotografie a detaily svého konceptu se M divize podělila na Facebooku.

Motor nacházející se v „zet trojce“ je již zmíněný dvanáctiválec s označením M73 o objemu 5,4 litru. Kdo bohužel čeká od takového svalovce pořádné výkony, bude zklamaný. Motor podává „pouhých“ 326 koní (243 kW) při 5 000 ot./min, zadní kola dokáže protáčet plných 490 N.m při 3 900 ot./min.

Na dnešní, ani tehdejší poměry to není moc. Vždyť původně montovaný řadový šestiválec s objemem 3,2 litru podával výkon 321 koní (239 kW), tedy sice o pár koní méně, za to motor musel být z hlediska konstrukce jednodušší a především lehčí. A to je nejspíše důvod, proč tento model s dvanáctiválcem nikdy nevyjel z montážní linky na prodej zákazníkům. Je alespoň minimálně zajímavé, že takovýto motor se pod kapotu dokázal nasoukat.

Myslíme, že by BMW nikdo neměl za zlé, kdyby do budoucna přišel s něčím podobným. A mnichovští inženýři by to mohli spojit s nedávno zmiňovanými koncepty, které si můžete prohlédnout tady. S větším výkonem by byly výsledky famózní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články