Takto si v zimě ničíme své auto. Někteří o tom ani nevědí

                   

Jízda v zimě má svá specifika nejenom proto, že vozovka může být kluzká a počasí nevyzpytatelné. Jsou i věci, které je oproti letnímu období třeba dělat jinak. A to hlavně kvůli nízkým teplotám, které padají pod bod mrazu. Pokud si auto během zimy nechcete odrovnat, je dobré se vyvarovat těchto hlavních chyb, které dělá stále více řidičů.

Vytáčení motoru

I v zimě se motor dokáže poměrně rychle zahřát na požadovanou teplotu. Obvykle mu stač zhruba pět minut a je možné jet takzvaně na plno. Do té doby je vhodná pozvolná jízda, na nízké otáčky. Kdo toto nerespektuje a začne naplno vytáčet studený motor, ničí své auto více, než si myslí. Výrazné točení do vysokých otáček studenému motoru rozhodně nijak neprospívá.

Prudké brzdění

Vozu nijak neprospívá ani prudké brzdění. Je třeba pamatovat na to, že vlivem okolí teploty jsou destičky celkem chladné. A prudké brzdění je může během chvíle extrémně zahřát. To způsobuje jak výraznější opotřebování, tak i černé další problémy. Proto raději plachtěte, brzděte motorem a samotné dobrzďování realizujte pozvolna.

Využívání ruční brzdy

Je sice efektní vyzkoušet si na zasněžené a naklouzané vozovce řízený smyk s využitím ruční brzdy. Pokud je to jednou, až tak to nevadí. Když je to ale vaše zábava na celou zimu, doporučujeme zbystřit. I tím si můžete ničit své auto. Jak samotný mechanismus ruční brzdy, tak i brzdy jako takové, stejně jako si výrazně ničíte i své pneumatiky.

Minimální péče

Necháváte mytí auta až na jaro, když bude hezky? Je to velká chyba, která vašemu vozu škodí. Jsou na něm různé nečistoty a také sůl, což znamená celkem výraznou náchylnost ke korozi. Auto byste proto měli mýt i v zimě. Samozřejmě za dodržení všech zásad, které souvisí s místem umývání, teplotou vody i okolní teplotou.

Dlouhé parkování

Tím posledním, čím si ničíte své auto, je dlouhé parkování. To neprospívá ani karoserii, ani elektroinstalaci, ani akumulátoru. Pokud má auto po celou zimu někde stát, mělo by na to být připraveno. Mělo by být umyté, vysušené a zakonzervované voskem, a pokud je to možné, mělo by stát v temperovaných garážích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články