USA nechala Talibáncům k dispozici víc vojenské techniky, než vlastní 85 % zemí celého světa. Celková suma vám nejspíš vyrazí dech

Bojové síly Spojených států za sebou při opouštění Afghánistánu zanechaly vojenský majetek obrovského rozsahu v neuvěřitelné celkové hodnotě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Oblíbená pohádková písnička praví, že statistika nuda je. Jenže to nemusí být ve všech případech a statistika americké armády s Tálibánem vám nejspíše vyrazí dech. Po vyklízení území americkou armádou má totiž hnutí Tálibán k dispozici více vrtulníků typu Black Hawk, než kolik jich vlastní 85 % zemí celého světa. Celkové počty všech strojů, vozidel, zbraní a dalšího vybavení sahají k rovnému milionu kusů techniky.

Hodnota rozpočtu ČR

Armáda USA za sebou při odchodu nechala techniku v souhrnné hodnotě zhruba 85 miliard amerických dolarů. To jsou pro představu bezmála 2 biliony korun, tedy zhruba výdaje tuzemského státního rozpočtu. Podle slov Jima Bankse, kdysi veterána právě z Afghánistánu, je to asi 75 tisíc vozidel různého typu, 200 letadel a helikoptér a na 600 000 kusů zbraní nejrůznějšího druhu. A tohle spadlo do klína Tálibánu prakticky bez námahy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Protože úterý 31. srpna 2021 bylo posledním dnem pro návrat západních sil, přišel po tomto datu také finální účet. S jeho plným výčtem přišel nejen deník The Times. Jen krátký výběr uvádí, co všechno například má Tálibán aktuálně k dispozici. Je to více než 8 000 nákladních aut, přes třicet vrtulníků Black Hawk, 64 363 kulometů, více než 150 000 vysílaček a 42 tisíc SUV vozidel nebo pick-upů. Jako bonus se ještě jedná o asi 16 000 souprav pro noční vidění.

Nejen kompletní renovace

Tálibán byl samozřejmě vyzbrojen i předtím, jenže kvalitativně se zbraně vůbec nedají srovnávat. Z ozbrojenců pro drobné bojůvky se tímto momentem stala bojová síla s dokonalou výbavou. Legendární Kalašnikovy nahradily moderní útočné pušky a na hlavách se ocitly helmy britské armády. Jenže tím problém – už tak značný – nekončí. Tálibán totiž získal také mnoho biometrických údajů a identifikačních dat Afghánců, kteří Američanům pomáhali.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedinou možnou útěchou je to, že USA na ústupu poškodily, co se dalo. Je také otázkou, jak si Tálibán s technikou poradí dlouhodobě. Má sice všechno k dispozici, jenže moderní výbava vyžaduje také znalosti údržby a obsluhy. Je tak možné, že nadšeni vojáci si užijí několik letů v Black Hawku a za měsíc bude z perfektního stroje hromada šrotu, která už se nevznese. Jenže i v tomto ohledu se mohou odhady plést a Tálibán nepříjemně překvapit.

Zdroj: ArmyToday, The Telegraph

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články