Co se může stát, když tankujete s běžícím motorem a jak se k tomu staví zákon?

Kolem problematiky tankování se zapnutým motorem koluje velké množství mýtů. Pravdou je, že i když tím auto bezprostředně netrpí, jedná se o velký bezpečnostní hazard.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste už během horkého nebo naopak velmi chladného dne jeli tankovat, pravděpodobně jste již také přemýšleli, proč vlastně není možné tankovat s nastartovaným motorem. Legenda, která se traduje praví, že bychom to neměli dělat. Proč ale? I přesto, že je posezení ve vyhřátém autě obzvláště ve chvíli, kdy teploměr ukazuje okolní teplotu pod nulou lákavé, tankovat při zapnutém motoru se nemusí vyplatit.

Jaké hrozí nebezpečí?

Pokud si říkáte, že při závodech tak řidiči pro úsporu času také tankují, nejedná se o dostatečný argument. Tankování při zapnutém motoru technicky možné je. Doporučené to ale není. I přesto, že existuje minimální pravděpodobnost vzniku požáru, ponechání motoru v chodu zvyšuje pravděpodobnost vznícení plynových par, pokud by se dostaly do kontaktu se statickou elektřinou. „Nebezpečí požáru nespočívá v tom, že by se vznítila kapalina, ale naopak plyn,“ vysvětluje specialista bezpečnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nebezpečí vzniku jiskry bychom neměli podceňovat a nestojí nám za chvilkové pohodlí v autě

„Vznícení výparů by tak mohlo vést k explozi,“ dodává. Než tedy doplníte palivo, nechejte motor vypnutý. „Ačkoliv tankování při běžícím motoru není pro naše auto bezprostředně nebezpečné, riziko vznícení za to určitě nestojí,“ vysvětluje specialista bezpečnosti. Během tankování také nedoporučuje využívat mobilní telefon a už vůbec ne v okolí tankovacího stojanu kouřit. Během tankování kromě motoru vypněte také všechny další zdroje energie, jako jsou například 12 V nabíječky telefonů.

Pravidla čerpání pohonných hmot

Vypnutí motoru při doplňování pohonných hmot je ošetřeno také zákonem. Jedná se konkrétně o Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. § 44 Čerpání pohonných hmot. Ten specifikuje práva a povinnosti řidiče a ukládá, že před čerpáním pohonných hmot musí řidič zastavit motor a vypnout zapalování. Pokud je k vytápění vozidla použito nezávislého topení, musí je řidič vypnout již před příjezdem k čerpací stanici pohonných hmot.

Jak se k této problematice stavíte vy?

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články