TÜV varuje: Nekupujte ojeté Tesly a Dacie. Každé desáté auto starší 3 let neprojde technickou kontrolou

Automobily na elektrický pohon získávají na popularitě a častěji jsou i objektem pozornosti kontrolorů technického stavu. Dvě z nejpoužívanějších elektroaut si vedly průměrně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prodej elektrických automobilů postupně roste. Německá síť technických kontrol TÜV vydala zprávu o výsledcích technických kontrol milionů aut. Porovnávala zároveň i v Německu nejčastěji používané čtyři elektromobily. U dvou z nich kontroloři odhalili větší míru závad, než je průměr. Nejporuchovějším elektromobilem je podle TÜV Tesla Model S. Při kontrolách vykázal vážné problémy zejména v zavěšení.

Nejpoužívanější elektrická čtyřka

Kromě Modelu S figuruje na seznamu TÜV také BMW i3, Smart Fortwo ED a Renault ZOE, přičemž všechny prošly první kontrolou tři roky po zakoupení. Naopak nejméně závad bylo zjištěno u vozu Smart Fortwo, a to pouze u 3,5 procenta vozů. V rámci celkové ostře sledované zprávy TÜV Report 2022, která porovnávala v kategorii dvou až tříletých celkem 129 aut s vnitřním spalovacím motorem, by se malý elektromobil dostal mezi 50 nejlepších.

iZdroj fotografie: Tesla

Dobře si mezi elektrickými automobily vedl i vůz BMW i3, jehož výroba ale letos v létě končí. U bavorského ikonického městského elektromobilu byly podle TÜV zjištěny závady u 4,7 procenta aut. Nejčastěji neprošly technickou kontrolou kvůli vadným potkávacím světlům a brzdovým kotoučům. Problémy s brzdovými komponenty jsou pro elektromobily typické. Díky rekuperaci se používají mnohem méně než u aut se spalovacími motory, a proto častěji korodují.

Tesla by byla třetí od konce

Renault ZOE je elektromobil, který je z hlediska závad podle TÜV podprůměrný. Problémy mělo 5,7 procenta aut, což znamená, že 57 z 1000 vozů neprošlo napoprvé technickou kontrolou a musely po opravě na novou prohlídku. Zpráva TÜV vůz řadí mezi 50 nejporuchovějších. Většina problémů tohoto elektrického auta se týká vadných nebo špatně seřízených světlometů a také zavěšení náprav.

iZdroj fotografie: Dacia

Jednoznačně nejhůř dopadl americký elektromobil Tesla Model S se závadovostí 10,7 procenta. Každé desáté auto už tři roky po opuštění výroby neprošlo napoprvé technickou kontrolou. Podobně jako u Renaultu zaznamenali kontroloři i u Tesly Model S problémy se světlomety a také závady na podvozku. V porovnání se 129 vozy na seznamu TÜV reportu 2022 by se Tesla Model S zařadila na chvost před Dacii Duster a Logan.

V čele žebříčku je znovu Mercedes

V rámci prestižního TÜV reportu 2022, což je zřejmě nejrozsáhlejší studie spolehlivosti automobilů různých druhů automobilů, kontrolovala síť německých stanic míru závad u více než 9,5 milionu vozů. V čele žebříčku v kategorii dvou až tříletých aut je tradičně Mercedes GLC s 1,5%. V poslední desítce skončilo BMW 5er/6er s 7,1%, Nissan X-Trail s 7,2%, WV Sharan s 7,3%, Dacia Sandero a Ford Galaxy s 7,5%, Citroen Berlingo s 8,1%, Dacia Dokker a Fiat Tipo s 8,2%, Renault Kangoo s 9,2%, Dacia Duster s 11,4% a Dacia Logan s 11,6 %.

Proč byste si koupili elektromobil?

Zdroj: TÜV

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?