Těmito signály a gesty nás ostatní řidiči upozorní na řadu důležitých věcí. Drtivá většina o nich vůbec netuší

                   

Jste aktivními účastníky silničního provozu a čas od času se vám stane, že na vás ostatní řidiči gestikulují a něco vám naznačují? Nemáme teď na mysli častá vulgární gesta, která dokáže vyhodnotit každý a která jsou spojena s častou agresivitou na našich silnicích. Máme na mysli gesta, kterými vám chtějí ostatní něco naznačit a často vám v něčem pomoci. O jaká jde?

Blikající brzdová světla

Stalo se vám, že řidič před vámi doslova zablikal brzdovými světly? Tedy že několikrát za sebou rychle sešlápl a zase povolil pedál brzdy? Pokud k tomu došlo, snaží se vám tímto způsobem naznačit, že jste za ním velmi blízko a je na místě si od něho udržet větší odstup. Je dobré vědět, že jde opravdu jenom o signál, nikoliv o rizikové vybržďování.

Tlesknutí

Ukazuje vám řidič gesto, které připomíná tlesknutí? Kdy si plácne jednou dlaní do druhé, a tu má ve vodorovné poloze? Pokud toto gesto někdo ukazuje na vás, znamená to, že byste měli zkontrolovat svůj zavazadlový prostor. Tímto gestem lze někomu snadno naznačit, že víko zavazadelníku nemá zcela uzavřeno a tak hrozí jak otevření, tak i vysypání nákladu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Silueta kruhu

Naznačuje vám někdo siluetu kruhu? Nejčastěji tak, že se na vás dívá a svou rukou, vztyčeným prstem opisuje jeden kruh za druhý? Pokud na vás někdo podobnou věc gestikuluje, snaží se vám naznačit, že bude problém s vaším kolem. Nejčastěji může jít o to, že je píchlé a vy budete nuceni zastavit. Stejně tak ale může jít o jiné problémy, třeba s brzdami, nebo poklicemi, či klidně i s nedostatečným utažením kola.

Otevírání pěsti

Ukáže na vás jiný řidič pěst, kterou otevírá směrem k vám? A to několikrát za sebou? Nejčastěji je toto gesto ukazované protijedoucími řidiči. A proč? Naznačují vám tímto způsobem, že byste si měli rozsvítit světla, která máte zhasnutá. Mnohdy je toto gesto doplněno také probliknutím dálkovými světly.

Mávnutí dlaní

Jednoduché gesto, které vyjadřuje poděkování. Řidič má ruku na volantu a často ji mírně zvedne a ukáže na vás dlaň. To znamená, že vám za něco děkuje. Patrně jste mu něco umožnili, či mu v něčem pomohli. Udělejte stejné gesto, kterým mu řeknete, že není zač.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články