Řidič Tesly, která při nehodě zabila dva lidi, čelí obvinění za smrtelnou nehodu. Vůz ale řídil autopilot

Podle amerického úřadu pro bezpečnost silničního provozu je řidič odpovědný za vozidlo, přestože ho řídí autopilot. Tato technologie je široce využívána po celém světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kalifornští prokurátoři obvinili ze zabití řidiče vozu Tesla Model S, který v roce 2019 projel na červenou, narazil do jiného vozu a zabil dva lidi. Vůz ale řídil autopilot. Jde tak zřejmě o průlomový případ, který vyústí v soudní precedens. Řidič je pravděpodobně prvním člověkem ve Spojených státech, kterého úřady obvinili z trestného činu v souvislosti se smrtelnou dopravní nehodou, při které vůz neřídil řidič, ale automatizovaný systém řízení.

Na soud řidič čeká na svobodě

Podle policejní zprávy před nehodou jela Tesla vysokou rychlostí, sjela z dálnice, projela na červenou a na křižovatce srazila vůz Honda Civic. Dva lidé, kteří v něm jeli, zemřeli na místě. Řidič Tesly a jeho spolujezdkyně byli hospitalizováni, ale neměli vážná zranění. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu, který k nehodě vyslal vyšetřovatele, potvrdil, že v době nehody byl v Tesle použit autopilot. Bez ohledu na to, že vůz řídil počítač, je za něj řidič odpovědný.

Sedmadvacetiletý Kevin George Aziz Riad, který v Tesle jel, si to uvědomuje a svou vinu přiznal. Na soud nemusí čekat ve vazbě, protože zaplatil kauci. Předběžné slyšení je naplánováno na 23. února. Pozůstalí po obětech z Hondy v soudním spisu tvrdí, že vůz „náhle a neúmyslně zrychlil na nepřiměřenou, nebezpečnou a nekontrolovatelnou rychlost“ a také, že Riad je nebezpečný řidič, který má v rejstříku několik dopravních přestupků a nezvládl řízení výkonné Tesly.

Nejde o první případ

Nejde o první případ, kdy autopilot, který dokáže ovládat řízení, rychlost a brzdění, selhal. Podobnými případy se zabývají už dva federální úřady. Obvinění v kalifornském případu by mohlo být výstrahou pro ostatní řidiče, že se na autopilota nemohou při řízení vozidel spoléhat. Obvinění ze zabití z nedbalosti vznesly už v roce 2020 úřady v Arizoně proti řidiči, kterého najal Uber, aby se zúčastnil testování plně autonomního vozidla na veřejných komunikacích. Vozidlo srazilo a usmrtilo chodce.

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu vyšetřuje desítku nehod vozů Tesla s autopilotem, při kterých bylo zraněno nejméně 17 lidí, a jedna osoba byla usmrcena. Podle úřadu bez ohledu na to, zda vozidlo využívá automatizovaného systému řízení, řidič ho musí mít pod kontrolou. Autopilota a další systémy asistence řidiče jsou široce využívány na silnicích po celém světě. Jen ve Spojených státech je jimi vybaveno odhadem 765 000 vozidel Tesla.

Zdroj: agenturaAP, TheWashingtonPost

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články