Výrazně levná Tesla objeví už v roce 2023, bude stát jako ojetá Octavia. Je Elon Musk úplně mimo?

Muskova automobilka plánuje vyrobit zatím nejlevnější elektromobil ve svém portfoliu. Její zákazníci tentokrát ale nejspíše nedostanou ani pedály, ani volant.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem TheSketchMonkey
                   

Elon Musk oznámil záměr u příležitosti Tesla Battery Day. Ten se koná obvykle 22. září a Tesla na něm demonstruje novinky v oblasti baterií. Musk odhalil záměr plné autonomie elektromobilu z jeho produkce. Spojení autonomie a velmi příznivé cenové hladiny Tesla dosáhla dlouhodobým vývojem v oblasti baterií. To dovolilo snížit náklady na baterie postupně až o polovinu, takže se automobilka může vydávat dalším směrem.

Neoficiální Model 2

Avizovaná Tesla je neoficiálně označena jako Model 2 a mnozí ji přirovnávají k elektrickému hatchbacku. Má se vyrábět v čínské gigatovárně v Šanghaji, odkud bude pak mířit do celého světa. Rozruch vzbudila také cenová hladina, protože plánovaný model se má podle informací dostat pod půl milionu korun. Čína se má stát kromě výroby také sídlem vývoje dostupných elektromobilů v tzv. čínském stylu. Návrhy začala společnost přijímat už loni v létě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve stejné době se objevily první designové koncepty malého elektrohatchbacku. Další informace, které z Číny dorazily, mluví o připravenosti výroby. Musk následně upřesnil informace ohledně načasování výroby a vydání nového vozu. Výroba novinky s plánovanou cenou 534 000 Korun má být zahájena během roku 2023. Během těchto upřesnění zazněla od Elona také otázka i pro zaměstnance, týkající se volantu a pedálů.

Chceme je vůbec?

Musk se jasně zeptal, zda zájemci vůbec v takovém voze volant a pedály chtějí. Což logicky vede k odhadu, že vůz tímto vybaven nebude. Fotografie interiéru vozu bez volantu se na veřejnost dostaly už v roce 2019. A tehdy měla Tesla ambici vyrobit právě takové auto v horizontu dvou let. Aktuálně se inženýři Tesly snaží testovat na území Spojených států software dovolující elektromobilům autonomní řízení.

iZdroj fotografie: Tesla

Toto programové vybavení již existuje, zatím ale stále vyžaduje pozornost řidičů a občasné zásahy. Jakmile bude nová verze k dispozici, chce Tesla zajistit, aby byla několikrát bezpečnější než živí řidiči. Jde ovšem také o to, aby byl program schválen úřady a mohl být používán jako skutečný autonomní systém. Problémem je ovšem také skutečnost, že sám Musk je znám velmi špatným časovým odhadem toho, jak rychle je reálně možné tyto věci zvládnout.

Zdroj: Tesla, Elon Musk, TheSketchMonkey

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články