Test z autoškoly nezvládne většina řidičů ani v druhém kole. Tři varianty a ani vy zjevně netrefíte tu správnou

Křižovatka, kde jsou z přímého směru komunikace doleva i doprava. Přesto řidiči nesmí z daného pruhu odbočit, jinak je to za pokutu

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Nedávno jsme zveřejnily dopravní situaci ve stylu testu z autoškoly, kde bylo tématem odbočování. Automobil odbočoval doprava, z pruhu, kde byl přikázaný směr rovně. Situaci si připomeneme, jde o modrý osobní automobil. Na semaforu svítí zelená a před modrým autem, které je na hlavní komunikaci, jede červený osobák rovně. Tedy žádná překážka.  Na křižovatce jsou další auta, ta dávají v protisměru přednost.

Těžká křižovatka, řidiči chybují i v případě odbočení vlevo

Otázkou bylo, zda může nebo nemůže řidič odbočit vpravo. V nabídce byly jako obvykle tři odpovědi. První, že ne. Před křižovatkou se zařadil do jízdního pruhu, odkud nesmí odbočit směrem vpravo. Druhá také že ne, protože to nedovoluje situace kvůli odbočujícím vozidlům v protisměru. Třetí varianta že ano, protože na semaforu svítí zelené světlo. Klíčový je pohled na značení na silnici a do zákona o pozemních komunikacích.

iZdroj fotografie: AutoŽivě

Nejprve, tak jako vždy, upozornění pro čtenáře, kteří sledují pečlivě každý detail. Grafika na obrázku znázorňuje základní schéma křižovatky. Nejde o realistické zobrazení skutečnosti jedna k jedné. Podélná čára souvislá na silnici znamená, že je zakázáno ji přejíždět nebo nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění. Často je to právě tato čára, která může ovlivnit možnost odbočení.

Test z autoškoly potvrzuje hloupý mýtus, uhádnete? Přednost tramvají před automobily je pravidlo, kterému řidiči nerozumí

Semafor sice svítí zelenou barvou, což znamená, že řidiči směřující na hlavní komunikaci mají povoleno pokračovat. Modré auto, které chce odbočit vpravo, je však v pravém jízdním pruhu, který je oddělen podélnou čárou souvislou. Tato čára značí, že řidič nesmí překročit hranici pruhu, pokud nejde o nutné objíždění. Tak tedy ne, řidič modrého auta nesmí odbočit doprava. Do redakce nám ovšem přišel email s dotazem, zda může řidič odbočit v dané situaci a ze stejného pruhu doleva. Argumentem čtenáře, který tvrdil že ano, byla přerušovaná čára.

Z pruhu s přímým směrem se nesmí odbočit, jede se rovně

Ta, které „pokračovala“ ve směru přímého pruhu přes křižovatku. Logika, pokud je řidič v pruhu, je jasná, ta byla prezentována o pár řádků výše. Plná čára (po obou stranách) pruhu, řidič nesmí přejíždět. Ale co když opustí pruh a vjede do křižovatky? Ani pak nemůže odbočit doleva. V našem případě jde o zelené auto, které stojí na přerušované číře a dává signál o odbočení vlevo.

Proč tedy? Jde o přikázaný směr jízdy. Křižovatkou lze podle dopravního značení projet pouze rovně anebo doprava. Přerušovaná čára dává možnost přejetí, ale ne automobilům přijíždějícím zprava, tedy modrému, červenému a zelenému. Přejet přerušovanou čáru může pouze žlutý automobil, které jede zprava doleva a odbočuje vlevo.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Řidič tohoto auta musí dát přednost všem protijedoucím vozidlům v přímém směru a pak může odbočit. Zelený vůz ale legálně odbočit doleva nesmí. Toto je mimochodem častý přestupek, který řidiči páchají. Nerespektují přikázaný směr na křižovatce. Pokud je vyznačen přikázaný směr jízdy, musí jej dodržet, a to i v případě, že prakticky lze na křižovatce odbočit.

Odbočujete z přímého přikázaného směru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články