TEST: BMW 530d xDrive Touring – zabiják SUV

                   

SUV se vezou na nezastavitelné vlně tsunami, která se valí přes trhy po celém světě. Důkazem je i rostoucí obliba segmentu B-SUV. Auta s vyšší světlou výškou však nemusí být jedinou možností pro získání všestranného vozidla. I v dnešní době, kdy se z tradičních osobáků běžně stávají crossovery, ještě existují alternativy.

Po redakčním testu musíme usoudit, že mezi takové univerzály jednoznačně patří i BMW 530 xDrive Touring. Zvládne toho stejně mnoho, jak běžný uživatel vyžaduje od svého SUV. Navíc přidává bohatý prostor, lahodné jízdní vlastnosti a rozumnou spotřebu. Téměř dokonalé auto má jen pár slabin.

Elegance na každý den

Testovaný Bavorák byl vybaven paketem Sport Line a dalšími příplatkovými elemenetmi. Díky tomu je z hlediska exteriéru velmi elegantní a zároveň nenápadný. Kombi tmavé barvy na cestě uvidíte zcela bez problémů. Pravdou však je, že si rozhodně je, čeho všímat.

Výsostně diodové světlomety nejenže dobře vypadají, ale také výborně svítí. Funkce vyřezávání protijedoucích automobilů funguje skvěle a vy tak i v absolutní tmě vidíte podstatně dál, než například s halogenovou či xenonovou technologií. Oblast čelní masky však ukrývá podstatně

Paprskové disky kol zaobalené do pneumatik 245/40 R19 jen dotvářejí luxusní dojem z auta. Funkční žábry po bocích, které mají na starosti zefektivnění odvětrávání brzdové soustavy, zase designu přidávají špetku dynamiky. Mohutná silueta vozidla může při pohledu z profilu lhát, ve skutečnosti je však jen o pár milimetrů delší než typický sedan. Rozvor se neměnil a zachoval si hodnotu 2 975 mm. více. Opomenout nelze aktivní klapky upravující přívod vzduchu pod kapotu či zabudovanou kamerku. Ta se spolu s dalšími stará o spojení virtuálního a reálného světa.

Zadní část je typicky zkosená, zdobí ji full-LED koncová světla s architekturou charakteristickou pro BMW. Nám se velmi líbily koncovky výfuku integrované do spodní části nárazníku. Obě jsou zahalené do černé barvy a dokonale vystihují charakter tohoto vozu. Nekřičí do světa „Hej, podívej se na mě!“, I tak však má co nabídnout. BMW 530d v této konfiguraci má díky tomu potenciál zůstat atraktivní po dlouhá léta. Jen tak snadno se neokouká.

Skrytý luxus a prostor

Druhý pohled se na toto bavorské kombi vyplatí hodit i kvůli interiéru. Tomu jsme se již detailně věnovali při testu BMW 540i, tento je však vyčačkaný ještě o něco více. Světlá kůže Nappa v kombinaci s matnými dřevěnými obklady a množstvím chromu funguje výtečně. Z našeho pohledu jde v tomto provedení o jeden z nejkrásnějších automobilových interiérů vůbec. Na exkluzivitě mu přidává i fakt, že se až nápadně podobá kabinu luxusnějšího řady 7.

Od vrcholné limuzíny jej však odlišuje jedna zásadní věc, která pro nás byla mírným zklamáním. Prostor v druhé řadě sedadel je trochu menší, než byste s vnějšími rozměry čekali. Jistě, co-to ukrajují i ​​hrubočizné vyhřívané i odvětrávané sedadla řidiče a spolujezdce, i tak bychom však v manažerském kombi čekali o něco větší prostorovou nabídku. Ne že by si nohy neměli kam složit i vyšší postavy, vše je však potom tak akorát „na knap“.

TEST: BMW řady 4 – silné kupé či stylové kabrio?

Meteorologové avizují příchod babího léta a to znamená jen jediné. Ještě alespoň na krátký čas odložíme zimní bundy, kalhoty či kupecké a na čerstvý vzduch vytáhneme krátká trička, kraťasy …

Finální částka za toto auto je totiž šestimístný. BMW vám ho prodá za 100 161 eur, což rozhodně není málo. Na druhou stranu, v této kategorii nejde o nijak závratnou částku. Testované 530d totiž mělo v podstatě všechno, co se do něj dá namontovat. K dosažení na elitu kombi řady5 mu chyběl jen motor 40d.

Všestranný zabiják SUV

Prémiový kombík s sebou přináší prémiovou cenovku a rozhodně není pro každého. Jako nepřímý konkurent podobně luxusních a rozměrných SUV, které ho cenovkou nejednou ještě přeskakují, však podle nás obstojí téměř za každých okolností. Problémem v porovnání s auty s větší světlou výškou mohou být jen nájezdové a přejezdové úhly. Jinak se jim vyrovná, ba dokonce je překoná, téměř ve všech ohledech.

Na tomto konkrétním kusu se nám velmi líbila jeho elegance, decentnost a jakési gentlemanství. Nikdo by na něj na první pohled neřekl, že stojí jemně přes 100 000 eur, ale přece takovou hodnotu má. Nenápadný obal totiž skrývá vynikající agregát, komfortně vyladěný podvozek, množství prostoru a nejmodernější technologie. BMW 530d xDrive Touring rozhodně patří k nejlepším autům současnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články