Tipy expertů i běžných řidičů, jak efektivně šetřit za palivo

                   

Náklady na provoz našeho vozu jsou spojeny i s tím, za kolik konkrétně jezdíme a kolik zaplatíme za jeden kilometr jízdy v souvislosti s tím, kolik si naše auto vezme paliva. Tedy nafty nebo benzinu. Je dobré vědět, že spotřebu vozu ovlivňuje nejenom jeho motorizace a třeba i aerodynamika, ale ovlivníme ji i my sami. A to nejenom způsobem jízdy, ale i dalšími věcmi. Podívejme se na několik z nich.

Vzduchový filtr

Pokud jezdíte na pravidelné servisní prohlídky, patrně vám je pravidelně měněn. A to je správně. Kdo však servis vykonává svépomocí, ten na něho buď zapomíná, nebo ho doslova záměrně zanedbává. A to může být chyba, jelikož ucpaný vzduchový filtr nedokáže propustit potřebné množství vzduchu a ten tak není k dispozici pro spalování. Vlivem toho se může výrazně zvyšovat spotřeba paliva. Investice do nového filtru se tedy může i výrazně vyplatit, protože budete jezdit za méně.

Pneumatiky

I na ty se zapomíná, ale i díky nim můžete jezdit za méně. Základem by měl být správný výběr. Podle štítku na pneumatikách poznáte, do jaké třídy se s ohledem na úsporu paliva daná pneumatika řadí. Dále nezapomeňte také na jejich správné nahuštění, které odpovídá požadavkům vašeho vozu. Díky tomuto kroku zajistíte optimální spotřebu, kterou podhuštěné pneumatiky rozhodně zajistit neumí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Střecha vozu

Přepravovali jste nedávno box nebo kola a stále jste ještě nesundali nosiče ze střechy? V takovém případě vás při vyšších rychlostech bude trápit nejenom špatná aerodynamika, ale také vám dost možná bude vadit to, že zbytečně zvyšujete spotřebu svého auta. I obyčejné nosiče mohou změnit aerodynamiku vozu a vlivem většího odporu musí motor vynaložit více síly. A tak si logicky vezme i více paliva.

Cena paliva

Ano, základem k úspoře peněz by mělo být i správné tankování. Tedy na těch čerpacích stanicích, kde jsou ceny spíše nižší. Ale zároveň pozor na různé pochybné pumpy, nebo kupování paliva od různých překupníků. Zde může být problém s kvalitou a pár ušetřených korun na litru bude znamenat v budoucnu výrazné poškození motoru. Tankujte na osvědčených čerpacích stanicích, ale zároveň vybírejte ty s nejnižší cenou. To je správná cesta.

Styl jízdy

Vliv na spotřebu má také styl vaší jízdy. Jistě to sami velmi dobře víte. Agresivní jízda typu brzda-plyn dokáže vaši spotřebu zvýšit i o několik litrů. Zkuste to změnit. Předvídejte, dojíždějte plachtěním, rozjíždějte se bez agresivity, předvídejte. Řaďte ve správný čas a držte motor v optimálních otáčkách. Uvidíte, jak se to na množství paliva v nádrži projeví.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hmotnost vozidla

Čím je auto těžší, tím budete mít vyšší spotřebu. To je zcela logický fakt. Proto ze zavazadlového prostoru i dalších míst vyházejte jakoukoliv zbytečnou zátěž, kterou vozíte naprosto k ničemu. Třeba  sněhové řetězy v létě, nebo kanystr s vodou do ostřikovačů. Také vyhoďte zavazadla, která jste jenom líní odnést domů. Někteří dokonce ani netankují plnou nádrž, aby jim zbytečně nezvyšovala hmotnost jejich vozu. Toto už je čistě jenom na vašem zvážení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články