Tipy pro řízení v zimě

Zima je tady a všichni víme, že jízda v zimě může všem řidičům přinést zkušební podmínky, ať už je to mírné sněžení, silný déšť nebo zledovatělé silnice. Sestavili jsme několik užitečných tipů, které vám pomohou bezpečně řídit v zimě.

i Zdroj fotografie: dodáno inzerentem
                   

Jak připravit vůz na zimu

Často se o auto staráme jako o to nejcennější. Mějte však na paměti, co je za volantem opravdu důležité – bezpečnost. Zima je čas, kdy bychom si měli pamatovat na několik důležitých věcí a nenechávat je na poslední chvíli.

Zimní pneumatiky jsou rozhodně velmi důležité. Tento název může být zavádějící, protože není třeba čekat na sníh a teploty pod bodem mrazu. Když teplota klesne na 7 ° C, doporučuje se přejít na zimní pneumatiky. Zkontrolujte, zda mají pneumatiky správný dezén. Špatné pneumatiky neposkytují trakci při jízdě na sněhu a ledu. Pokud žijete v oblasti, kde je častý sníh, může se vyplatit přejít na zimní pneumatiku s hlubším dezénem. Využít můžete například bonus za nové profily. V případě, že pojedete delší a náročnou trasu, měli byste mít také sněhové řetězy. Jsou užitečné zejména v horách.

S plynem a převodovkou buďte opatrní

Vlastníte- li auto s pohonem předních kol, je to teoreticky jednodušší. V praxi jsou však majitelé automobilů 4 × 4 na tom nejlépe. V případě jakéhokoli typu pohonu buďte opatrní při snižování převodových stupňů a nepřidávejte plyn v zatáčkách, nedržte auto příliš dlouho ve vysokých otáčkách – řaďte rychleji a samozřejmě rozjeďte se opatrně. Pokud máte problémy se startováním na 1. rychlostní stupeň, můžete zkusit startovat bez použití plynu nebo přímo ze 2. rychlostního stupně.

Jak se dostat ze smyku?

Kromě výbavy je důležité i vaše chování na silnici. Přizpůsobte svou rychlost a styl jízdy povětrnostním podmínkám. V zimě byste měli na silnici očekávat černý led a ledový povrch. Z tohoto důvodu je brzdná dráha delší.

Pravidla, jak se vyhnout smyku, už znáte. A co dělat, když auto se začne točit nečekaně na silnici? Hlavní věc je zůstat v pohodě. Za prvé: při smyku nebrzděte! Situaci to může jen zhoršit. Brzdou motoru lépe ovládejte směr jízdy.

Nejdůležitější věcí na bezpečné zimní jízdě je zůstat v klidu. Dobrý řidič zvládne všechny podmínky, ale v zimě byste měli být obzvláště opatrní.

Věnujte pozornost ostatním účastníkům silničního provozu

Na silnicích se v zimě často tvoří vyjeté koleje. Při projíždění řidiče na opačné straně věnujte zvláštní pozornost sněhovému pruhu mezi vyjetými koleji. Neměli byste vždy jet úplně doprava, protože kola mohou sklouznout ze sněhového pásu a může dojít k nehodě.

Udržujte větší vzdálenost a jemně používejte brzdu

V zimě se brzdná dráha ještě několikrát zvětší, proto byste měli udržovat proporcionálně větší vzdálenost od vepředu jedoucího vozidla a dávat pozor na auta viditelná ve zpětném zrcátku. Na velmi kluzkém povrchu funguje brzdění motorem, tj. jednoduché podřazování, skvěle.

Při předjíždění buďte opatrní

To, že je ve městě hodně sněhu, neznamená, že musí být kluzký i na silnici. Silnice jsou často úplně černé a můžete je běžně předjíždět. Změně jízdního pruhu je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože se mezi nimi často vytváří tenký pás sněhu, který může být neviditelný a vy tak můžete snadno vjet do sousedního pruhu nejprve levým, pak pravým kolem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články