Tlačítko na volantu se symbolem hvězdičky: Slouží jako zkratka k libovolné funkci auta

Řidič má za volantem dvě možnosti. Používat tlačítka na přístrojové desce tak, jak je připravil výrobce, nebo si je upravit dle svého.

i Zdroj fotografie: Audi
                   

Přístrojové desky dnešních moderních automobilů jsou obvykle širokou plejádou různých ovladačů, tlačítek a spínačů. Auta disponují mnoha funkcemi, které je třeba bezpečně ovládat. Automobilky snaží koncentrovat leckdy vše do jednoho místa, například dotykového displeje, nejde však o bezpečné řešení.

Ovládání automobilu? Ideálně klasickými tlačítky

Ve skutečnosti není velký rozdíl mezi tím, jestli se řidič za jízdy dívá na obrazovku mobilního telefonu anebo na displej multimediálního rozhraní vozidla. Pokud má každá funkce své tlačítko, na které může motorista sáhnout intuitivně, „poslepu“, pak je to určitě bezpečnější. Aby bylo jasné, k čemu jaké tlačítko slouží, je obvykle označeno symbolem, který řidiči funkci napovídá. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Někdy se stane, že k nám do servisu přijede řidič a ptá se, k čemu je to které tlačítko v jeho autě,“ říká specialista na servis evropských a japonských aut, pan Pavlíček, a dodává, „není to nic zvláštního nebo ostudného, moderní auta jsou prošpikovaná elektronikou a běžný řidič ani nemá šanci všechno vědět.“ Tradiční symboly zná na jednu stranu asi každý, piktogram výhřevu předního skla, klimatizace, uzavřeného okruhu, to je jasné povětšinou všem.

Něco je dané, jiná tlačítka může řidič naprogramovat

Ne každý ale už si je jistý tím, co symbolizuje třeba hlava, která mluví. Nejeden řidič netuší, že jeho vůz disponuje hlasovým ovládáním. „Jsou tady tlačítka, která jsou pro řidiče opravdu velkou neznámou,“ říká pan Pavlíček, „jde o ta s neurčitými symboly, geometrickými tvary nebo čísly.“ Slušně vybavené vozy mohou mít na středové konzole nebo na volantu tlačítko s logem hvězdičky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U některých značek aut je stejná funkce nabízena prostřednictvím tlačítka s číslem nebo jiným geometrických tvarem, než je hvězda. Volvo má tlačítko (s hvězdičkou) a písmeny FAV. Jedná se o tlačítko, které si může řidič personalizovat. Znamená to, že motorista může takovému tlačítku přiřadit nějakou oblíbenou nebo často požívanou funkci. Třeba zapnutí režimu jízdy, vyhřívání volantu nebo vypnutí obrazovky multimediálního systému.

Symbol může být jiný, smysl stejný. Personalizace

Každé auto, pokud programovatelným tlačítkem disponuje, má jinou nabídku funkcí, které se dají takto ovládat. Spustit nabídku pro přiřazení volitelné funkce lze obvykle buď stlačením ovladače, jeho dlouhým mačkáním nebo v menu. Danou možnost osobního nastavení se určitě vyplatí používat, je na řidiči, pro jakou funkci se rozhodne. Ale určitě to zvýší jak úroveň komfortu, tak bezpečnosti.

Používáte tlačítko s hvězdičkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články