Tlačítko v autě, které se zásadně nemačká v dešti

Klimatizaci ve vozidle má dneska prakticky každý, ovšem její použití není jen tak a má svá pravidla – včetně tlačítka, které se nemačká během deště.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moderní automobily mají mnoho systémů, kterými nám mohou zpříjemnit cestu, ovšem ne vždycky jsou řidiči i po delší době používání plně obeznámeni s možnostmi těchto vychytávek, případně nerespektují základní pravidla, kterými se při jejich používání řídit. Jedním z takových případů je také běžná klimatizace, jejíž použití si mnozí uživatelé redukovali na stisknutí knoflíku. Ovšem ani u ní není všechno zcela samozřejmé.

Jak správně využít klimatizaci vozu na maximum

Princip klimatizace automobilu je v zásadě jednoduchý, jenže ne všichni ví, jak ji správně používat a tento problém se stane zvlášť závažným během studeného nebo deštivého počasí, případně u kombinace obou okolností. Ty se ostatně mohou vyskytnout prakticky kdykoli během kalendářního roku. Například okruh cirkulace vzduchu: při překrytí vnějšího vzduchu proudícího dovnitř začne foukat větrák v přihrádce na rukavice u spolujezdce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato funkce se hodí v případě, že jedete za autobusem nebo kamionem se silným vývodem z výfuku – cirkulace vzduchu vás totiž chrání před vdechováním cizích zplodin. Další funkcí je počátek zahřívání interiéru a hlavně čelního skla, které je z několika vrstev a v různých teplotách „pracuje“. Proto bereme vzduch z interiéru, díky kterému je jeho ohřátí rychlejší a vnější vzduch bývá po deští nebo zimě vlhčí.

Teplotní konflikt reálné a tou cítěnou

Je třeba si uvědomit jednu věc a to tzv. pocitovou teplotu, díky které se náš pocit liší od čísla na displeji klimatizace. Na pocitovou teplotu má vliv více faktorů včetně psychicky. Proto v zimě proudí z výdechů klimatizace velmi teplý vzduch a během léta zase o dost chladnější. Stejně tak může pocitovou teplotu ovlivnit jeho směřování, protože ohřátí různých částí těla má odlišný vliv na celkovou teplotu organismu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na podzim se ve vzduchu vyskytuje mnohem více vlhkosti, navíc příchodem do vozu a odložením venkovního oblečení přinášíme část počasí i přímo dovnitř. Proto se na podzim a v dešti nedoporučuje zapínat právě cirkulaci vzduchu, okna se jinak začnou rychle mlžit. Naopak zapněte jen topení a pootevřete boční okénka, čímž vnitřní vlhkost rychle vyženete ven a suchý vzduch už můžete použít na jeho obíhání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko zjišťuje informace za pomoci špionážních plavidel Vishnya: ta mohou být přitom sama sledována, ani o tom neví
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka