Tolerance rychloměrů a radarů. Kdy můžete dostat pokutu a body za překročení rychlosti?

Ne vždy musí být jízda vyšší než povolenou rychlostí přestupkem, při měření vám navíc policisté musí několik kilometrů povinně odečíst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaše vozidlo může na území obce i mimo něj měřit buď státní nebo městská policie, k takovému úkonu používají kalibrované přístroje, které prošly přísnými testy. Nicméně i tak vám musí strážník s radarem odečíst jistý počet kilometrů v hodině jako tzv. „proměření“. Pokud jste již někdy dostali pokutu za rychlost, tak jste si toho mohli všimnout.

Kolik vám tedy policista odečte?

U kalibrovaných radarů se stále počítá s jistou odchylkou a nepřesností, konkrétně se jedná o 3 km/h do rychlosti 100 km/h. Takže pokud jedete v obci maximální povolenou rychlostí 50 km/h, může vám přístroj naměřit od 47 až po 53 km/h, proto musí policista zmíněné 3 km/h odečíst od čísla, které se mu zobrazí na displeji a na základě tohoto výsledku se rozhoduje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Do rychlosti 100 km/h se odečítají z hodnot radaru 3 km/h, u vyšších čísle pak 3 %.

Při rychlostech nad 100 km/h se však neodečítá jedno pevné číslo, ale 3 % z naměřené hodnoty. Většina osobních automobilů navíc na tachometru ukazuje lehce vyšší hodnotu, než kterou vaše vozidlo skutečně jede. Díky těmto faktorům se tedy můžete dostat do situace, kdy váš automobil ukazuje hodnotu 140 km/h a policista vás nezastaví, jelikož nepřekračujete povolenou rychlost.

Kdy dostanete pokutu nebo body?

Jednoznačně se nabízí odpověď, že policista vás zastaví a uloží vám pokutu při jakémkoliv překročení rychlosti, byť i o jeden kilometr v hodině. To by znamenalo, že pokud vám v obci strážník naměří rychlost 54 km/h, 3 odečte a zůstane mu výsledek 51 km/h, je oprávněn vám uložit pokutu. To však nemusí být vždy pravda, sami strážníci jsou si toho vědomi, a proto si radary nastavují tak, aby jim ukazovaly až vyšší hodnoty.

iZdroj fotografie: Unsplash
Překročení rychlosti o 2 km/h nejspíše policie ani řešit nebude, tím spíše když tím nikoho neohrožujete.

Nejen že při nižší rychlosti dostanete i menší pokutu, ale zároveň se vám nenasčítají žádné body. Ty jsou rozdávány až při překročení rychlostního limitu v určité výši, kterou lze považovat za více ohrožující ostatní účastníky provozu. V obci tak můžete dostat 2 body za rychlost vyšší o více než 5 km/h, 3 za 20 km/h a 5 za 40 km/h. Mimo obec pak dostanete 2 body za překročení o 10 km/h a více, 3 za 30 km/h a 5 za 50 km/h.

Doporučujeme: Co vám ve skutečnosti opravdu hrozí za překročení povolené rychlosti. Každý řidič by měl znát své možnosti

Společenská škodlivost přestupku

Leckterý právník by mohl argumentovat před policisty tím, že mezi znaky přestupku patří nejen porušení zákona, ale také společenská škodlivost samotného činu. O té je možné polemizovat tehdy, pokud vám radar změří rychlost 55 km/h ve 2 ráno na prázdném a přehledném úseku na okraji města. Strážníci nemusí být diskuzi otevření, můžete však s tímto argumentem zkusit vyrukovat ve správním řízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články