Toto jsou nejhorší způsoby, jak držet volant. Dělá to většina řidičů

                   

Správné držení volantu má velký vliv na bezpečnost řízení a na to, jak zvládneme nejenom v krizových situací manévrovat. Základem by mělo být to, že budeme volant držet správně a přesto pohodlně. Bohužel řada lidí při tomto dělá velkou chybu. Podívejte se na trojici nejhorších způsobů držení volantu. Nejenom, že mohou být nebezpečné, ale o některých musíme jasně říci i to, že jsou velmi komické.

Loket opřený o dveře

Typické držení volantu, které je založeno na tom, že je levá ruka, konkrétně její loket opřený o dveře. Někdy dokonce i v oblasti staženého okénka. Ruka svírá volant v jeho horní části, zhruba na úrovni zpětného zrcátka. Ruka pravá je obvykle na loketní opěrce, neb na noze a nepoužívá se. I když se toto držení volantu jeví jako velmi pohodlné, je třeba říci, že je velmi nebezpečné, protože řidič nedokáže včas zareagovat na jakýkoliv problém.

Držení volantu ve spodní části

Druhou velkou chybou je držet volat v jeho spodní části. Obvykle je to spojeno tak, že řidič má své ruce také položené třeba na loketní opěrce, na tvarování dveří, nebo i na svých nohách. Sice to může být pohodlné, hlavně při dlouhých jízdách, ale schopnost bezproblémového manévru se v tomto případě velmi snižuje. Nutnost chytit volant správně výrazně prodlouží celkovou dobu potřebnou k reakci.

Úchop gangstera

Kdo ví, zda to řidiči skutečně odkoukali v různých amerických filmech, kde místní gangy skutečně jezdí s tímto držením volantu. Jistě asi tušíte jeho charakteristiku. Loket výrazně vystrčený ze staženého okénka, ruka na horním středu volantu, který je takto držen. Jakékoliv výrazné otočení volantem je v tuto chvíli zcela znemožněno a pokud řidič zrovna nejede po rovné dlouhé silnici, tak i jakékoliv běžné zatáčení není nijak pohodlné. A kde je druhá ruka? Aby byl úchop gangstera dokonalý, musí samozřejmě svírat řadicí páku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články