Toto u omrzlého vozu nedělejte. Nesprávným pohybem auto poškodíte

                   

Teploty pod bodem mrazu dělají vrásky na čele mnoha řidičům. Jak proto, že jízda na silnicích může být nebezpečná, tak i proto, že ráno musí vstávat dřív, aby svůj omrzlý automobil připravily na jízdu. Řada lidí při tom dělá mnoho chyb, které vedou i výraznému poškození automobilu.

Na kliky opatrně

Pokud je auto viditelně omrzlé, dejte si pozor na to, jakou silou vezmete za kliku. Hlavně u těch plastových. Silný a prudký pohyb může znamenat, že vám klika zůstane v ruce. Tím, jak byla přimrzlá jste ji místo otevření vozu utrhli. Proto postupujte šetrně, lehce s ní hýbejte, vrstva ledu se naruší a potom by neměl být s otevřením problém.

Zrcátka nesklápějte

Pokud jste zvyklí po zaparkování sklopit zrcátka, v zimě to nedělejte. Pokud je sklápíte ručně, může při jejich odklopení zpět hrozit to, co v případě kliky. Můžou vám jejich části prasknout, nebo se dokonce odlomit. Funkci automatického sklápění v zimě vypněte, jelikož vlivem námrazy by mohlo dojít k namáhání, ale i poškození motorků.

Pozor na těsnění dveří

Guma u dveří slouží k tomu, aby nám do vodu nezatékala voda. Může však celkem nepříjemně přimrznout. Poklud jste už zvládli otevřít kliku, ale dveře jsou stále přimrzlé, rozhodně za ně neškubejte. Použijte rozmrazovač, a ten naneste po celé délce dveří. Led povolí a vy je otevřete. Dále nezapomeňte těsnění důkladně osušit a také ošetřit, abyste dalšímu zamrzání předešli.

V zimě auto raději nemyjte

Mytí v zimě má svá pravidla. Pokud neparkujete v garáži, kde je teplota nad nulou, raději ho nemyjte vůbec. Když už, tak jenom v době, kdy bude následující dny nad nulou. Jinak zatečená voda zamrzne i tam, kde by k tomu rozhodně docházet nemělo.

Ohřívejte za jízdy

Chybou je také nastartovat a nechat auto běžet na volnoběh. Ani toto mu neprospívá. Správný ohřev motoru by měl probíhat za jízdy, která by měla být pozvolná, v nízkých otáčkách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání