Tohle vyřeší potíže s podélným parkováním: Autoškolák ukázal taktiku, jak kdekoliv zaparkovat rychle na první pokus

S podélným parkováním nemají obvykle problém jen ženy, ale často i zkušení řidiči. Nyní máte šanci podélně parkovat v klidu a na první pokus. Rady jsme sami vyzkoušeli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči, kteří jezdí autem, jež je vybavené automatickým zaparkováním, se teď potutelně usmívají, protože je v zásadě podélné parkování netrápí. Autu dají jednoduše povel, aby samo zaparkovalo, a vůz se postará o zbytek sám. V klidu, pomalu, ale přesně a bezpečně.

Ale co ta mnohem větší skupina řidičů, kteří jsou nuceni relativně náročný manévr v podobě podélného parkování realizovat sami a třeba i na denní bázi? Anebo ještě lépe – co právě vy? Dokážete podélně zaparkovat vždy v klidu a na první pokus? Nebo o napnuté nervy s pár peprnými nadávkami navíc u vás není v takovém případě nouze?  

Nenechte se vystresovat, parkujte v klidu a raději pomalu

Faktem je, že na vině neoblíbenosti podélného parkování je kromě manévru samotného také psychika řidičů. Mnozí se nechají snadno vystresovat okolními vlivy, a přitom by se rádi právě na tuto akci v klidu soustředili. Ale namísto toho čelí tlaku ze strany provozu, nervózních řidičů za nimi, kteří nemají trpělivost čekat, než dotyčný zaparkuje, a tak někdy troubí nebo jinak parkujícího popohánějí. A do toho ještě ke všemu není parkovací místo nikdy tak prostorné, jak bychom potřebovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale všechny tyto faktory se prostě musíte naučit brát v klidu. To, že na vás někdo tlačí, troubí nebo gestikuluje, to je jeho problém a ne váš. Váš úkol je být obezřetný, nikoho kolem sebe neohrozit a zaparkovat bezpečně tak, abyste nezpůsobili žádnou škodu ani sobě, ani na vozech kolem vás. A navíc nezapomeňte na to, že musíte při parkování dodržovat dopravní předpisy a ve finále zaparkovat takovým způsobem, aby se vám následně zase snadno s vozem vyjíždělo.

Nezapomeňte blikat a vybrat dostatečně prostorné místo

Takže si pojďme vysvětlit, jak zaparkovat podélně hned na první pokus tak, jak nám to přehledně vysvětluje odborník z autoškoly ve videu, na něž se můžete níže podívat. Předně v momentu, kdy se rozhodneme parkovat, je třeba zapnout blinkr doprava, a tím informovat ostatní účastníky provozu o naší plánované akci. A to i při hledání parkovacího místa, kvůli kterému zákonitě zpomalíme.   

Samozřejmě by bylo ideální, pokud bychom našli parkovací místo podél chodníku, které je prostorné pro dva vozy, nebo ještě lépe dva a půl až tři. Pak bychom mohli na místo snadno zajet popředu.

Pokud však tolik místa na zaparkování nemáme, bude nutné parkování pozadu. I tak si ovšem musíte být jistí, že se na dané místo se svým vozem vejdete. To znamená, že volné místo musí být větší, než je délka vašeho vozu. Pokud si tím nejste jistí pohledem zpoza volantu, raději na chvíli zastavte, vystupte z auta a dostatek prostoru si prověřte pohledem z venku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V průběhu parkování musíte být stále ve střehu a sledovat dění před vámi i za vámi. Pozor na ostatní vozy, ale také na chodce, cyklisty a jiné účastníky provozu ve vaší blízkosti.

Klíčová je startovací pozice a plný rejd

Zastavte přibližně bočně vedle vozu, za kterým chcete zaparkovat tak, abyste byli od něj vzdáleni přibližně jeden metr, a současně tak, abyste byli v rovině zádí svého vozu s tou jeho (zadní nárazník vedle zadního nárazníku).

Zařaďte zpátečku a volant stočte doprava do plného rejdu. Nikam nespěchejte, pracujte s vozem v klidu. Začněte couvat až do momentu, kdy uvidíte ve zpětném zrcátku, že vaše auto svírá s autem za vámi úhel přibližně 45 stupňů.

V ten moment zastavte a stočte volant doleva, a to opět do plného rejdu. Poté pokračujte v couvání, až se bokem vozu (koly) přiblížíte podélně k obrubníku, ale stále buďte opatrní na vůz za vámi. Ten, kdo má na voze zadní parkovací čidla, má v tento moment velkou výhodu, protože podle signalizace pozná, kdy už je u vozu za ním opravdu na těsno a má zastavit. Ostatní musí tuto vzdálenost odhadnout a zastavit včas.

Nechte si místo na bezpečné vyjetí

Nakonec je vhodné jen popojet dopředu tak, aby váš vůz měl dostatek prostoru před sebou i za sebou pro moment, kdy se rozhodnete z parkovacího místa zase vyjet. To je vše. Není to nic složitého, a pokud budete tento postup striktně dodržovat, stačí pár zaparkování tímto způsobem, a do budoucna to pro vás bude hračka. Sami jsme návod vyzkoušeli a je vynikající.

Jen parkujte opravdu s chladnou hlavou, nenechte se ničím zbytečně vystresovat a stále buďte ve střehu. A nezapomeňte na blinkr, řidiči kolem vás musí vědět o tom, že máte parkování v plánu.

Bezpečný trénink? I tuto možnost máte

A ještě jeden tip na závěr. Pokud si chcete podélné parkování trénovat v úplném klidu, postavte si k obrubníku dvě velké prázdné papírové bedny, které budou simulovat vozy před a za parkovacím místem, do kterého budete zkoušet zajet. Těm, kdo mají se stresem problém, jako jsou například začínající, a tedy nezkušení řidiči, takovýto trénink určitě prospěje.

Jaké jsou vaše zkušenosti s podélným parkováním? Máte nějaké vlastní triky, jak jej snadno zvládnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články