Kdo zatroubí neoprávněně, tomu hrozí pokuta 2 500 Kč. Zákon používání klaksonu řidiče rozčiluje

Řidiči používají v autě klakson tak, jak se jim zlíbí, to je ale chyba. Jde o přestupek, riskují pokutu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Troubení je pro řidiče poměrně častým komunikačním prostředkem. Jeto k neuvěření, ale intenzitou, délkou či počtem zvuků lze dát najevo druhému řidiči náklonost, díky, varovný signál, ale i výhružku. Všechno špatně. Řidič podle zákona nesmí používat zvukové výstražné znamení, pouze mimo jedinou situaci.

Používat klakson mimo zákon je přestupek

A to tehdy „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí.“ Tak to stojí v prvním odstavci paragrafu 3. Týká se to jízdy ve městě. Mimo obec je situace trochu benevolentnější, tam „může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.“

iZdroj fotografie: abcMedia

Jinak řečeno, pokud by měl řidič pocit, že je v ohrožení při předjíždění, může na druhého řidiče v předjížděném autě zatroubit. Jinak by podle zákona neměl správně na klakson ani pomyslet. Pokud řidič zatroubí mimo povolené mantinely zákony, jde o přestupek, který je policií hodnocen pokutou 1 500 až 2 500 Kč.

Ten kdo troubí, ten by měl také platit pokutu

Samozřejmě že v rušném městě je velmi komplikované troubení dokázat, v reálu policie tyto přestupky moc nevymáhá, protože ani nemůže. Jednoduchou pomůckou, jak problematiku používání výstražného zvukového signálu, tedy troubení, pochopit, přináší Toyota ve svém instruktážním videu.

Ještě je tu jeden zákon, který souvisí s troubením, a to §7 bod 1)b který říká že „řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu“.

Co vy, jak moc používáte v autě klakson?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ultimátní zabiják lodí, proti němuž nebude obrany: Čína pracuje na rychlém „raketo-torpédu“ s nadzvukovou rychlostí
Události247.cz
Události247.cz
Jako za bolševika: Putin nadělí Rusům nepříjemný vánoční dárek. Na potraviny si podle nového videa vystojí pořádné fronty
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Lechtání může ublížit dítěti i dospělému: Smích vždy neznamená zábavu, může to přejít až k týrání
adbz.cz
adbz.cz
Čtyři věci, které orchideje k smrti nenávidí. Kdo se jich vyvaruje, může se z nádherných květů těšit po celý rok