Řidičům, kteří mají manuální převodovku, hrozí, že v roce 2024 zaplatí poplatek 86 000 Kč. Snad se to netýká i vás

Co uděláte v momentu, kdy se rozhodnete předjet vůz před sebou? Sešlápnete prudce plyn a vrhnete se na předjíždění? To je ale špatně. Správně byste měli postupovat jinak.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se řidiči za volantem dopouštějí, je způsob zvyšování rychlosti. Dělají to z neznalosti, nepozornosti nebo prostě proto, že jsou líní. Problém se týká jen aut s manuální převodovkou. Automatická převodovka v takových případech naštěstí udělá vše za vás.

Takhle vás to v autoškole přece neučili

Často se stává, že řidiči začnou prudce zrychlovat, například proto, aby předjeli vůz před sebou. Bohužel tak většinou učiní sešlápnutím pedálu až na podlahu, namísto toho, aby podřadili na nižší rychlostní stupeň. Tento způsob zrychlování je přitom nejen neefektivní z hlediska účinnosti, ale může také poškodit motor daného vozu.

V autoškolách rozumní instruktoři opakovaně žádají budoucí řidiče, aby před předjížděním podřadili. Proč? Protože nižší převodový stupeň jednoduše přináší vyšší výkon spolu s točivým momentem, což vede k lepšímu zrychlení, a tedy i dynamičtějším manévrům.

iZdroj fotografie: Škoda

Moderní přeplňované motory jsou samozřejmě schopné generovat větší výkon při nižších otáčkách. Proto se řidiči často rozhodnou nepodřazovat, ale jednoduše sešlápnout plynový pedál až na doraz. Tím bohužel riskují postupné poškození jednotlivých součástí motoru. Jak je to možné?

Co se bez podřazování děje v motoru?

V takové situaci se totiž ve spalovacím prostoru hromadí hořlavé částice oleje a paliva, které neodejdou společně s výfukovými plyny. Zůstávají ve spalovacím prostoru a při dalším stlačování pístů zapálí směs ještě dříve, než na svíčce přeskočí jiskra. Odborné studie prokázaly, že čím vyšší jsou otáčky motoru, tím menší je pravděpodobnost předčasného vznícení palivové směsi ve válcích. A právě proto byste měli před každým razantnější zrychlením podřadit.

Pokud budete před akcelerací podřazování zanedbávat, připravte se na to, že dříve nebo později přivodíte motoru svého vozu vážné následky. Vezměte tedy rozum do hrsti a naučte se podřazovat před razantní akcelerací automaticky. Rozhodně se vám to z dlouhodobého pohledu vyplatí. Vaše auto se vám za to odmění podstatně delší životností svého motoru.  

Dodržujete pravidlo podřazení před rychlou akcelerací?

Zdroj: quora.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články