Tyto často fatální chyby dělají při předjíždění i zkušení řidiči

                   

Pokud udělá začátečník nějakou drobnou chybu, dá se mu to odpustit. Horší je, pokud dělá chyby zkušený řidič. A navíc se jedná o takové chyby, které mohou mít i fatální následky. Toto je výčet těch chyb, které dělá řada řidičů při velmi nebezpečném manévru, kterým je předjíždění.

Nalepení na předchozí vůz

Jde o poměrně velkou chybu ze dvou důvodů. Pokud jsme nalepeni na auto před námi, nemůžeme se na manévr dostatečně rozjet a akcelerace přichází, až když vyjedeme do protisměru. Druhým problémem tohoto jednání je to, že se nám výrazně snižuje výhled. Hlavně při lepení na dodávku nebo nákladní auto.

Nepoužívání zrcátek

Vpředu je volno a tak se rozhodnete sešlápnout plyn, dát blinkr a vyrazit. A zrcátko, na to si možná ani nevzpomenete. To může být velká chyba, protože v tu chvíli už za sebou můžete mít jiného řidiče, který se rozhodl také předjíždět. Takový střet může mít mnohdy fatální následky.

Předjíždění několika vozidel najednou

Ano, i toto může být chyba. Důvod je v tomto případě jasný a vyplývá z předchozí situace. Pokud se rozhodnete předjíždět několik vozů najednou, zvyšuje se riziko toho, že se některý z nich také rozhodne předjíždět, nepodívá se do zrcátka a v tu chvíli může dojít k vážné nehodě.

Snaha jet první

Pokud jede několik vozidel pomalu a vy se je rozhodnete předjíždět, může být chybou snaha držet se první. Zvláště, pokud nemáte tak výkonný vůz. Problémem je zde jak to, že v tu chvíli brzdíte řidiče za vámi, kteří mají výkonnější auto, tak je problémem i to, že vám manévr nemusí vyjít a mnohdy se nestihnete bezpečně zařadit. A to stejné může čekat vozidla za vámi.

Vyhýbání na špatnou stranu

Pokud zjistíte, že vám manévr nevyjde, je chybou vymýšlet různé způsoby vyhnutí-se protijedoucímu vozu. Správný postup je jediný – prudké brzdění a snaha vyhnout se co nejvíce na pravou stranu tak, abyste neohrozili žádné ostatní účastníky. Takže nekličkujte, nesnažte se udělat myšku vlevo, ani nic podobného.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články