Tyto chyby dělá při nákupu ojetiny většina lidí. Důvodem je nepozornost

                   

Koupit si ojeté auto je něco zcela běžného. Můžeme procházet inzeráty a oslovit prodávající, nebo můžeme zamířit do autobazaru. Co bychom však dělat neměli, to jsou hlavní chyby, které mnohdy plynou z celkové nepozornosti. Problém je, že mnoho kupujících na ně přijde až pozdě.

Zaměřujeme se primárně na to hlavní

Při výběru vozu se pochopitelně zaměřujeme na to hlavní. Tedy na kontrolu technického stavu vozu, na kontrolu jízdních vlastností, zajímá nás, zda není auto bourané a zda nemá nějaké technické vady. A potom tu jsou tyto drobnosti, na které často zapomínáme.

Kontrola VIN

Mnoho lidí si vůbec neuvědomí, že by měli při nákupu svého vozu zkontrolovat také VIN neboli identifikační číslo vozidla. To by mělo sedět jak s číslem v inzerátu, tak i s číslem v technickém průkazu. A také by mělo sedět na všech jednotlivých částech vozidla. Je totiž umístěno hned na několika místech.

Kontrola parametrů vozu

Zaujalo vás v inzerátu to, jaké má auto parametry? Tedy jaký má například výkon, nebo jakou má výbavu? Mnoho lidí si to vůbec nezkontroluje a najednou mají doma auto, které se výbavou diametrálně liší od té, která byla uvedena v inzerátu. Buď proto, že ten měl pouze nalákat, nebo jednoduše proto, že bylo kupujícímu záměrně podstrčeno jiné auto.

Kontrola najetých kilometrů

I ty bývají uvedeny v inzerátu. Je na místě jejich stav zkontrolovat ve chvíli, kdy usedáte na zkušební jízdu. Pokud se v bazarech liší o jednotky kilometrů, je to dáno hlavně tím, že s vozem byly absolvovány i jiné zkušební jízdy. U soukromých inzerátů může být reálný nájezd vyšší proto, že majitel auto od doby zveřejnění inzerátu stále používá. Pokud by se však nájezd lišil od inzerátu, jakkoliv výrazně, buďte na pozoru. Dále se hodí prověřit i historii vozu a zjistit, zda se nájezd neměnil v průběhu času.

Kontrola funkčnosti všech systémů

Může to trvat nějakou dobu, ale vyplatí se vše vyzkoušet. Funguje třeba klimatizace a topení? Foukají výdechy dostatek vzduchu? Jsou funkční parkovací senzory a kamera? Jdou stahovat všechna okénka? Sedadla i volant se vyhřívají? Toto a mnoho dalších věcí může být často nefunkčních a je dobré vše prověřit. Správný prodejce vám to umožní.

Kontrola smluv

Je v nich skutečně uvedeno vozidlo, ve kterém jste seděli a jeli? Jsou jasně definovány jeho parametry? Sedí osoba prodávajícího s tím, co je uvedeno v technickém průkazu? A sedí také cena, na kterou by měla být vystavena faktura, popřípadě samostatný doklad? I toto je třeba zkontrolovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články