Tyto malé, ale spolehlivé motory pro osobní vozy mohou být vhodnou volbou | AutoŽivě

Tyto malé, ale spolehlivé motory pro osobní vozy mohou být vhodnou volbou

Nové motory obvykle nemají pověst spolehlivých strojů, které vám budou sloužit ještě několik desetileté. S každou generací motorů totiž roste komplexnost těchto už tak složitých zařízení, a roste také počet elektronických vychytávek. Ty mají primárně sloužit k úspornějšímu a efektivnějšímu provozu motoru, a tedy i celého vozu. Někdy ale mohou být kontraproduktivní, to když se v jejich software objeví nějaká chybička, kterou testování neodhalilo.

Dnes vám představíme trojici malých motorů, na které se podle odborníků budete moci spolehnout.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Toyota 1.0 R3

Přestože Toyota se v posledních letech zaměřuje zejména na hybridní jednotky, její benzinové motory patří dlouhodobě k těm nejspolehlivějším a nejkvalitnějším. Nejmenší benzinový motor s objemem pouhý jeden litr se na evropském trhu prodává v modelech Aygo a Yaris. A dokonce se v Evropě i vyrábí, konkrétně v sousedním Polsku.

Toyota si při konstrukci tohoto motoru stanovila jeden zásadní cíl: aby byl co nejjednodušší. U tříválcového agregátu s hmotností pouhých 70 kg proto není žádný kompresor, přímé vstřikování paliva ani vyvažovací hřídel. I tak je motor velmi ekonomický, při výkonu 70 koní potřebuje zhruba 5 litrů paliva na 100 kilometrů. Pokud se u tohoto modelu něco porouchá, většinou je to spojka.

Peugeot/Citroën 1.2 Puretech

Francouzský koncern PSA musel v roce 2014, podobně jako všechny další automobilky působící na evropském trhu čelit dalšímu zpřísnění emisních norem. A proto poslal do světa nový malý tříválcový motor o objemu 1,2 litru. Ten se zatím těší skvělým hodnocením a recenzím odborné veřejnosti. Díky na svou velikost slušnému výkonu, uspokojivé dynamice a nízké poruchovosti jde o jeden z nejoblíbenějších motorů v celé Francii.

Motor s výkonem 75-82koní pohání menší městské vozy, jako jsou Peugeot 208 nebo Citroën C3. Jeho silnější sourozenci s výkonem 110-130 koní utáhnou i velká auta, najdete je například v modelech Citroën C4 Cactus nebo Peugeot 5008. S odpovídající údržbou by měl vydržet dlouhá léta ve vysoké zátěži.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hyundai/Kia Gamma 1.6

Korejský benzinový motor o objemu 1,6 litru je podle statistik prakticky bezporuchový. Od roku 2010, kdy se spolu se svým menším sourozencem o objemu 1,4 litru dostal na trh, jej najdete ve většině modelů střední třídy automobilek Kia a Hyundai. U nejnovějších aut těchto značek najdete moderní verzi s přímým vstřikováním paliva a s přeplňováním turbodmychadlem. Motor má slušný výkon 125 koní, jeho drobnou vadu na kráse je ovšem poněkud vyšší spotřeba – kolem 6,6 litrů benzínu na 100 kilometrů. Vyšší spotřebu snad vynahradí skvělá akcelerace, kterou se modely vybavené motorem Gamma 1.6 obvykle mohou pochlubit. Dnes jej najdete v modelech, jako jsou Kia Venga, Kia Soul, Hyundai i30, Hyundai ix20 a Kia cee’d.

148 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 278 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Svět nemá dost lipidů na výrobu vakcín
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů