Učitel autoškoly radí, jak se vyhnout nehodě, pokud auto před námi náhle zastaví

                   

Nouzové zastavení je na silnicích  běžný manévr. Řidiči často musí sešlápnout brzdový pedál, aby zabránili nehodě. Ostatní účastníci silničního provozu však nejsou na takové akce řidičů jedoucích vpředu vždy připraveni, a proto se občas střetnou přední a zadní částí vozu. 

Mnozí jsou přesvědčeni, že v takové situaci je to vždy chybou toho, kdo se nabourá zezadu auto před sebou. Dnes se podrobněji podíváme na pravidla pomocí instruktora jízdy, který také vysvětluje, jak se vyhnout nehodě, pokud auto před sebou náhle zastavilo.

V souladu s pravidly silničního provozu musí všichni účastníci silničního udržovat odstup, aby měli čas reagovat v případě nouzového zastavení jiných vozideli. V praxi se ne všichni řídí tímto pravidlem. 

iZdroj obrázku: Freepik Premium

V zimních podmínkách je brzdná dráha mnohem delší a brzdná účinnost všech vozidel se liší. Některá auta mohou dramaticky zpomalit kvůli vysoké kvalitě systémů, zatímco jiným trvá zastavení dlouhou dobu a mnohem snáze způsobí nehodu.

Na začátku si musíme pamatovat, že řidič má právo náhle zabrzdit, aby zabránil nehodě. Pokud to účastník provzu udělá náhodně nebo dokonce úmyslně, bude vina na něm. Musí to však být jednoznačně prokázáno.

Protože svědkem takových situací může být pouze nezainteresovaná osoba, přicházejí na pomoc videozáznamy. V případě, že auto vpředu muselo zastavit, aby zabránilo nehodě, a to vzadu nezastavilo – může za to druhý řidič, protože nedodržel bezpečnou vzdálenost. 

iZdroj obrázku: Freepik Premium

Co tedy ale dělat, když auto před vámi náhle nouzově zastaví? Instruktoři autoškol doporučují, aby se řidiči vždy soustředili na správné vyhodnocení situace. Obzvláště důležité to je na jednoproudové silnici, kde prakticky není prostor pro manévrování. 

U vozidel bez ABS je účinného brzdění dosaženo pomocí brzdového pedálu, musí být rychle uvolněn a znovu sešlápnut. Pokud má auto ABS, stačí sešlápnout brzdový pedál až na podlahu.

Máte pocit, že brzdná dráha nestačí k tomu, abyste se vyhnuli nehodě? Je důležité umět posoudit situaci a pokusit se uniknout před nárazem do vozu jedoucího vpředu. Vjet do protisměrného jízdního pruhu byste ale měli, pouze pokud jste přesvědčeni o tgom, že nehrozí čelní srážka, která může vést k ještě vážnějším následkům. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články