Po zimě si zaslouží vaše auto trochu péče. Víte, jaké kroky byste měli na začátku jara podniknout?

                   

Přezujte na letní pneumatiky

Pokud jde o jarní údržbu auta, první a nejjednodušší věc je vyměnit zimní pneumatiky za letní. Zákon říká, že byste měli mít zimní obutí od 1.11. do 31.3., ale pouze za předpokladu, že je venku mráz a sníh, nebo lze takové podmínky očekávat. Pokud jsou koncem února jarní teploty, můžete už o přezutí uvažovat. A naopak, pokud ještě koncem března mrzne, je lepší nechat si zimní pneumatiky.
Překvapivě mnoho lidí se s jarním přezutím vůbec netrápí. Zatímco v zimním počasí jsou zimní pneumatiky samozřejmě ideální, na suché i mokré vozovce se jim ve vyšších teplotách zhoršuje trakce. Zimní pneumatiky důkladně omyjte, odstraňte zbytky soli a pak je uložte na chladném a suchém místě.
Jestliže máte obuté celoroční pneumatiky, je rozumné zkontrolovat jejich tlak a běhoun – pokud zjistíte nějaké nerovnoměrné opotřebení, možná bude potřeba je vyvážit. Pokud byla uplynulá minulá zima na vaše pneumatiky obzvlášť náročná, možná je čas se s nimi rozloučit a před příští zimou pořídit nové. Nezapomeňte, že bezpečné pneumatiky znamenají bezpečnou jízdu – škudlení na pneumatikách vás může na silnici vystavit zcela zbytečnému riziku.

Proveďte jarní úklid také v interiéru svého vozu

Je samozřejmé, že seznam úkolů při jarní péči o vozidlo není úplný bez pořádného jarního úklidu.
Dopřejte autě po zimě pořádné umytí, zvenku i uvnitř. Udělejte si kontrolní seznam úkonů, abyste si byli jisti, že vyčistíte každý kout a výstupek – to znamená čištění a voskování, vyhození nahromaděného nepořádku a vyluxování od drobků a dalších drobností.

Podívejte se na baterii

Obzvlášť pokud byla zima tuhá, je dobré se ujistit, že baterie vašeho auta stále funguje dobře. Autobaterie jsou obzvláště citlivé na chladné počasí – drsné zimní klima může vést k rychlejšímu zhoršení stavu.Je-li baterie vašeho vozidla starší než čtyři roky a trvá několik sekund, než motor nastartuje, měli byste zvážit návštěvu servisu, kde váš akumulátor zkontrolují, a případně ho vyměnit za nový.

Zkontrolujte brzdy

Než se vydáte na jarní výlety, ujistěte se, že vaše brzdy jsou v dobrém stavu. Slyšíte při brzdění rachot a cítíte drsné vibrace? Svítí na palubní desce kontrolka brzdového obložení? Pokud ano, pravděpodobně potřebujete nové brzdové destičky. Podívejte se za disky kol, zda je potřeba destičky vyměnit, či ne – pokud ano, navštivte spolehlivého mechanika, který si s tím poradí.

Otestujte stěrače a osvětlení

Sníh, bahno a led si mohou v zimě vybrat daň mýtné na stavu stěračů – ujistěte se, že jsou připraveni na dubnové lijáky a zkontrolujte, zda nejdou potrhané nebo popraskané. Pokud jsou vaše stěrače opotřebené, nebo pokud při zapnutí vydávají třením o čelní sklo pískavý zvuk, je čas nahradit je novými. Než je zakoupíte, své původní stěrače si přeměřte – nechcete skončit s novými stěrači, se špatným rozměrem. Poté zkontrolujte vnitřní a vnější osvětlení vozidla. Vadné osvětlení, zejména pokud jde o přední světlomety, může způsobit na silnici katastrofu. Nenechávejte to na poslední chvíli – ujistěte se, že vaše světla jsou v dobrém provozním stavu, a to jak zvenčí, tak uvnitř vozidla.

Vyměňte olej a zkontrolujte provozní kapaliny

Abyste se ujistili, že vaše auto bude jaře skvěle fungovat, vyměňte olej a olejový filtr podle doporučení výrobce. Jedná se o jeden z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak udržet správný chod motoru – vynechání všech výměny oleje může vést k vyšší spotřebě paliva, špatnému výkonu motoru a dokonce k jeho vážnému poškození. Olej není jedinou automobilovou tekutinou, která potřebuje vaši pozornost. Měla by se vyměnit také kapalina posilovače řízení, kapalina ostřikovačů čelního skla a kapaliny v převodovce a brzdovém systému. Všechny tyto tekutiny jsou levné a snadno se mění, ale vynechání těchto jednoduchých kroků může v budoucnu vést k nákladným opravám – nemluvě o ohrožení bezpečnosti.

Ověřte platnost dokladů k autu

Po doplnění tekutin, kontrole osvětlení a výměně zimních je rozumné podívat se také na důležité dokumenty.
Jaro je ideální čas, abyste zkontrolovali pojištění a případně provedli potřebné aktualizace. Pro jistotu se také přesvědčte, že vám ještě nevypršela technická kontrola.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra