BMW ohlásilo konec výroby oblíbeného modelu z dílny slavného designéra. Nahradí ho zbrusu nový vůz

V roce 2022 bude ukončena výroba oblíbeného plně elektrického modelu BMW i3. Nahrazen bude novým konceptem BMW iX a BMW i4.

i Zdroj fotografie: BMW
                   

Když v roce 2013 vstoupil na trh velmi zajímavý elektromobil, který vznikal pod taktovkou inženýrů koncernu BMW, málokdo čekal takový úspěch. Nenápadný elektrický model i3 si ihned získal širokou základnu fanoušků a během let získal na poli elektromobilů také několik ocenění. Celkem bylo prodáno přes 250 000 kusů. Pokud i vy zvažujete jeho pořízení, měli byste si zjevně pospíšit. Jeho výroba pro evropský, ale i americký trh totiž brzy skončí.

Elektrický i3 z dílny slavného designéra

Za vznikem tohoto modelu stojí známý korejsko-americký automobilový designer jménem Richard Kim. Kromě spolupráce na návrzích elektromobilů pro německý koncern BMW spolupracoval také například se startupovou společností Faraday Future, která byla založena v roce 2014 a také se zabývá vývojem elektrovozů. Pro BMW kromě modelu i3 vytvořil Richard také design BMW i8, BMW i8 Spyder a je také designérem exteriéru modelu X1.

V roce 2011 přišlo BMW s konceptem své nové řady s označením BMW i. Prvními představenými modely byl právě model i3 a také i8. Sportovní i8 sázela na hybridní ústrojí, i3 bylo jak hybridní, tak také plně elektrické. Koncept vozidla i3 byl představen už na autosalónu v Německu v roce 2011. Vystavovaný prototyp měl baterii 22 kWh a očekávaný dojezd byl pouhých 130 až 160 kilometrů. Výroba modelu i3 začala v roce 2013 a první dodávky byly očekávány na britském trhu na podzim téhož roku.

Elegantní elektrické vozítko

Kromě plně elektrického motoru model i3 tedy disponoval také standardním spalovacím motorem s kapacitou nádrže 9 litrů pro prodloužený dojezd. V roce 2018 byl představen nový model s baterií s kapacitou 33 kWh, díky které došlo ke zvýšení dojezdové vzdálenosti. Vozy i3 modelového roku 2017 byly uvedeny na trh shodně v Evropě a Spojených státech v červenci 2016 a o vozy s baterií s větší kapacitou byl nevídaný zájem. Jak ukázaly statistiky, celkový meziroční nárůst byl 33,7 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I přesto, že kapacita baterie nebyla ideální, tento model se stal oblíbeným vozidlem do městského provozu

Tento růst zájmu ukázal, že se BMW vydal správným směrem a elektromobilita je cesta, která řidiče zajímá. V roce 2019 BMW oznámil výrobu modelové řady s větším akumulátorem o kapacitě 42,2 kWh. Akumulátor bylo možné nabít do 80 % kapacity během 45 minut. Velice flexibilní a vysoce efektivní. Dojezd se samozřejmě liší podle stylu jízdy, povětrnostních podmínek, trasy, výbavy vozidla a zatížení.

Ukončení výroby

Podle informací z prosince 2019 plánovalo BMW pokračovat ve výrobě tohoto oblíbeného modelu až do roku 2024. V té době taky nebyl ještě znám žádný nový koncept, který by model i3 nahradil. V červnu loňského roku však BMW oznámilo, že v USA bude prodej ukončen už v roce 2021, stejně tak jako americká výroba tohoto modelu. Model i3 bude nahrazen novým modelem BMW iX a BMW i4. Koncept BMW iX vstoupí do sériové výroby pro evropský trh již v roce 2024.

BMW i3 je bezpochyby efektivní a důmyslné elektrické auto. Co říkáte, je ale také hezké?

Zdroj: BMW

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru