BMW ohlásilo konec výroby oblíbeného modelu z dílny slavného designéra. Nahradí ho zbrusu nový vůz

V roce 2022 bude ukončena výroba oblíbeného plně elektrického modelu BMW i3. Nahrazen bude novým konceptem BMW iX a BMW i4.

i Zdroj fotografie: BMW
                   

Když v roce 2013 vstoupil na trh velmi zajímavý elektromobil, který vznikal pod taktovkou inženýrů koncernu BMW, málokdo čekal takový úspěch. Nenápadný elektrický model i3 si ihned získal širokou základnu fanoušků a během let získal na poli elektromobilů také několik ocenění. Celkem bylo prodáno přes 250 000 kusů. Pokud i vy zvažujete jeho pořízení, měli byste si zjevně pospíšit. Jeho výroba pro evropský, ale i americký trh totiž brzy skončí.

Elektrický i3 z dílny slavného designéra

Za vznikem tohoto modelu stojí známý korejsko-americký automobilový designer jménem Richard Kim. Kromě spolupráce na návrzích elektromobilů pro německý koncern BMW spolupracoval také například se startupovou společností Faraday Future, která byla založena v roce 2014 a také se zabývá vývojem elektrovozů. Pro BMW kromě modelu i3 vytvořil Richard také design BMW i8, BMW i8 Spyder a je také designérem exteriéru modelu X1.

V roce 2011 přišlo BMW s konceptem své nové řady s označením BMW i. Prvními představenými modely byl právě model i3 a také i8. Sportovní i8 sázela na hybridní ústrojí, i3 bylo jak hybridní, tak také plně elektrické. Koncept vozidla i3 byl představen už na autosalónu v Německu v roce 2011. Vystavovaný prototyp měl baterii 22 kWh a očekávaný dojezd byl pouhých 130 až 160 kilometrů. Výroba modelu i3 začala v roce 2013 a první dodávky byly očekávány na britském trhu na podzim téhož roku.

Elegantní elektrické vozítko

Kromě plně elektrického motoru model i3 tedy disponoval také standardním spalovacím motorem s kapacitou nádrže 9 litrů pro prodloužený dojezd. V roce 2018 byl představen nový model s baterií s kapacitou 33 kWh, díky které došlo ke zvýšení dojezdové vzdálenosti. Vozy i3 modelového roku 2017 byly uvedeny na trh shodně v Evropě a Spojených státech v červenci 2016 a o vozy s baterií s větší kapacitou byl nevídaný zájem. Jak ukázaly statistiky, celkový meziroční nárůst byl 33,7 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I přesto, že kapacita baterie nebyla ideální, tento model se stal oblíbeným vozidlem do městského provozu

Tento růst zájmu ukázal, že se BMW vydal správným směrem a elektromobilita je cesta, která řidiče zajímá. V roce 2019 BMW oznámil výrobu modelové řady s větším akumulátorem o kapacitě 42,2 kWh. Akumulátor bylo možné nabít do 80 % kapacity během 45 minut. Velice flexibilní a vysoce efektivní. Dojezd se samozřejmě liší podle stylu jízdy, povětrnostních podmínek, trasy, výbavy vozidla a zatížení.

Ukončení výroby

Podle informací z prosince 2019 plánovalo BMW pokračovat ve výrobě tohoto oblíbeného modelu až do roku 2024. V té době taky nebyl ještě znám žádný nový koncept, který by model i3 nahradil. V červnu loňského roku však BMW oznámilo, že v USA bude prodej ukončen už v roce 2021, stejně tak jako americká výroba tohoto modelu. Model i3 bude nahrazen novým modelem BMW iX a BMW i4. Koncept BMW iX vstoupí do sériové výroby pro evropský trh již v roce 2024.

BMW i3 je bezpochyby efektivní a důmyslné elektrické auto. Co říkáte, je ale také hezké?

Zdroj: BMW

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články