Unikátní Jaguar byl vyroben jen v 6 kopiích. Má malou hmotnost a ohromný výkon

                   

Když se řekne Jaguar XJ220, každý fanoušek motorismu celkem dobře ví, jaké auto si představit. Málokdo ale tuší, že kromě klasické sériové verze byla vyrobena ještě jedna. Toto superauto, které bylo v roce 1988 v Británii představeno, se dočkalo mnoha poklon. Ostatně není se čemu divit, jelikož auto to bylo a stále je vskutku zajímavé.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zajímavý supersport

Pokud se na Jaguar XJ220 podíváme blíže, je třeba říci, že auto vynikalo už svým povedeným designem a zajímavými nůžkovými dveřmi. Pod kapotou byl motor V12 o objemu 6,2 litrů. Rok po představení bylo oznámeno, že auto půjde do výroby a bude se prodávat za 361 000 GBP. V tu chvíli se objevila celá řada zájemců, samozřejmě z řad movitějších sběratelů.

Ještě jedna verze

Jaguar XJ220 byl klasickou vyráběnou verzí, ke které se přidala ještě jedna. A to s označením Jaguar XJ220 S. Zde však šlo o limitovanou edici, jelikož vyrobeno bylo pouze 6 takových modelů. Tedy abychom byli konkrétní, celkem se jich vyrobilo 9, jelikož byly určeny výhradně na závodní tratě. Šestice z nich ale následně prošla úpravou kvůli homologaci, která dovolila jejich provoz na běžných silnicích. A takto se verze Jaguar XJ220 S zrodila.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Unikátní konstrukce i parametry

Jaguar XJ220 S je skutečně unikátem. Nejenom pro velmi omezený počet kopií, ale i pro parametry. Hliník na karoserii byl nahrazen uhlákovými vlákny, byla upravena aerodynamika vozu a byl kladen důraz na maximální snížení hmotnosti, díky čemuž auto vážilo jenom 1050.

Motorizace v podobě V6 o objemu 3,5 litru byla doplněna dvěma turby a výkon byl naladěn na 680 koní. V kombinaci s nízkou váhou šlo o zcela unikátní auto s výjimečným zrychlením. A jedno takové dovolil nafotit jeho současný majitel, který neváhal do vozu investovat ještě další peníze, a to za unikátní titanový výfukový systém, za nové vstřiky, řetězy a řemeny, či za úpravu brzd a spojky, nebo za aktualizaci softwaru. Jeho Jaguar XJ220 S je tak ještě o trošku větším unikátem, než zbývajících pět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články