Unikátní přechod chrání lidi s mobilem. Zatím existují jen dva

                   

Problémy lidí zírajících do mobilů je třeba řešit, jelikož se zvyšuje počet nehod z důvodu nepozornosti. Zajímavá novinka je může pomoci ochránit hlavně na přechodech. I pokud budou místo před sebe zírat směrem dolů, do svého mobilu, je velmi nízká pravděpodobnost toho, že by vyšly na červenou.

Zatím pouze dva v celé Evropě

Pokud se podíváme na místa, kde můžete na tento unikátní přechod pro chodce narazit, tak je pouze na dvou místech. Tím prvním je Polsko a tím druhým je rakouská Vídeň. V obou případech se jedná o pilotní testovací projekty, které mají vyhodnotit, zda budou osoby s mobilem v ruce skutečně chráněni, nebo ne.

Nutno říci, že existuje ještě jedno alternativní řešení, které lze vidět v polské Poznani. Zde se však jedná o využití LED pásek přímo na chodníku, zatímco v těchto případech mluvíme o promítání červeného světla.

Jak přechod pro chodce funguje?

Nejde o zase Až tak výraznou inovaci. Součástí klasického přechodu je prvek s červeným světlem, který je umístěný přímo na sloupu. Tento jakýsi projektor své červené světlo svítí přímo na chodník. Pokud k přechodu přijde člověk zahleděný do svého mobilního telefonu, který má sklopenou hlavou, tak u svých nohou periferně uvidí právě pruh červeného světla.

i

To by ho mělo upozornit na to, že do silnici nesmí vstoupit. Má tak učinit teprve, až dané červené světlo zhasne. Oproti zmíněným LED pásům na chodníku je světlo stále vidět a nehrozí, že by bylo zakryté sněhem nebo nečistotami. Promítá se z výšky dolů.

Pilotní projekt, který má ochránit chodce

Jde zatím o pilotní projekt, který má být určený k větší ochraně chodců. A to hlavně těch, kteří způsobí dopravní nehodu svou nepozorností. Počet lidí, kteří stále jenom zírají do mobilního telefonu a následně vstoupí do vozovky stoupá. A je jasné, že střet s autem má následně velmi fatální následky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články