Upravená Tesla na Hyper Hybrid má větší dojezd než jakékoli dieselové auto. Revoluce v elektromobilitě?

Elektromobilita má stále své mouchy. Rakouský gigant přestavil upravenou Teslu, která by se svým dojezdem mohla rovnat autům se spalovacími motory.

i Zdroj fotografie: HyperHybrid
                   

Většina elektromobilů má několik stejných problémů. Největší současný problém je vysoká cena a nízký dojezd. To bylo ale před 10 lety, jak tomu je ale dnes? Navzdory tomu, že vás výrobci ujišťují, že dojezd na jedno nabití je 500 km, všichni jistě víte, že tomu tak ale není. Hodně na tom závisí styl jízdy, používání klimatizace, ale i to jestli máte puštěné rádio.

Porovnání elektromobilu a automobilu

Do rozvoje elektromobility byly investovány už stovky miliard dolarů, ale problémy stále přetrvávají. Elektromobily stále neposkytují to, co spalovací automobily, nemluvě o jejich životnosti, budoucí hodnotě nebo skladování použitých baterií. Mohou být sice pohodlnější, rychlejší a prostornější, ale baterie jsou stále velký problém.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se elektromobil vybije téměř až k nule, bude nabití trvat velmi dlouho, na rozdíl od dieselového auta, kde potřebujete jen pár chvil na doplnění paliva. Pokud vyjedete na dálnici, nechcete řešit to, že každých 300 km budete trávit i několik hodin nabíjením.

Našli řešení

Před několika lety uvedli výrobci BMW a GM na trh elektromobily se spalovacím motorem, který zvyšuje jejich dojezd. Ukázalo se, že zkouškou BMW i3 nebo Opel Ampera neprošly. Nyní se na mnichovském autosalonu ukázal rakouský gigant a představil upravenou Teslu Model Y, která má pod kapotou motor s obsahem jeden litr a s dvěma válci na výrobu elektřiny. Má také menší baterie i elektromotor, cena celého zařízení je 2 000 eur, což je asi 51 000 Kč.

iZdroj fotografie: BMW

Cena a nízká spotřeba paliva

Cena je velmi příznivá. Výrobce nyní jedná se zástupci automobilek o využití své technologie Hyper Hybrid. Rakušané tvrdí, že celý systém je ještě tišší než jakýkoliv spalovací motor. Spotřeba paliva je asi 2 litry a díky této technologii Tesla Model 3 ujede až 1500 km na jedno nabití.

iZdroj fotografie: HyperHybrid

Rakouská společnost tak vyřešila dva z největších problémů elektromobility jedním krokem a díky syntetickým palivům se emise budou rovnat nule. Pravděpodobně elektromobily nebudou nejrychlejší, ale vyhlídka na levná auta budoucnosti, aniž byste se museli obávat, že nedojedete domů na večeři, je velmi lákavá.

Zdroj: HyperHybrid, TeslaMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články