Úřady chtějí zlepšit bezpečnost chodců na přechodech pomocí optické iluze

                   

Trojrozměrné přechody pro chodce, které se před několika lety zrodily v Indii, se stále častěji používají také v Evropě. Ve 3 polských městech byly zahájeny testy řešení, jejichž cílem je přimět řidiče ke snížení rychlosti a tím ke zvýšení bezpečnosti chodců.

Saumya Pandya Thakkar je indická umělkyně, která zahájila vlastní úsilí o snížení míry úmrtnosti chodců na indických silnicích. Před několika lety po dohodě s úřady v Dillí upravila klasickou „zebru“ tak, aby pruhy na přechodu získaly trojrozměrný efekt.

O 40 procent méně nehod na přechodech

To vede k optické iluzi, kterou mnoho řidičů vidí přechod pro chodce jako překážku a přiměje je, aby sundali nohu z plynu. Jak se ukázalo, toto jednoduché řešení přineslo velmi dobré výsledky – průměrná rychlost v blízkosti neobvyklé „zebry“ poklesla až o 40 procent.

iZdroj obrázku: PickPik

Indická myšlenka se rychle ujala také na nejnebezpečnějších přechodech v Londýně, Číně, Francii a na Islandu. Nyní se 3D zebry objevily také v Polsku, konkrétně ve městech Miechow, Lesznowola a Bartoszyce.

V nadcházejících měsících zde proběhnou dopravní studie, které mají ukázat, zda změny v těchto místech ovlivní bezpečnost chodců. Pokud se výsledky ukáží jako pozitivní, je možné, že se 3D „zebry“ objeví i v jiných částech země.

V Polsku 200 obětí ročně

Za zmínku stojí, že nehody s účastí chodců patří mezi ty, které mají nejtragičtější následky. Navzdory neustálému zvyšování obecné úrovně bezpečnosti na polských silnicích se navíc počet nehod s účastí zranitelných účastníků silničního provozu nesnižuje. V Polsku ročně umírá na přechodech pro chodce asi 200 lidí a t řešení jako je toto, mohou pomoci snížit počet obětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu