Úřady začaly vydávat nové registrační značky. Vznikne gigantický SPZ chaos po celé zemi

Kombinace písmen a čísel na SPZ je omezená a jednou registrační značky dojdou. Což už se vlastně stalo. A řidiči neví, co bude.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Registrační značky nejsou majetkem řidičů, ale státu. Zadavatel výroby je tedy také stát, jenž řeší množství značek, které je třeba ročně vyrobit. Hledá dodavatele, uzavírá smlouvy a také za značky platí. Pokud by někdo chtěl vědět, kolik stojí vyrobit jednu SPZ, pak je to v průměru asi 40 Kč. Ročně, na základě relativně aktuálních údajů, je v ČR vyrobeno asi 1,3 milionu registračních značek. Za kolik? V celkové ceně cca 50 milionů Kč.

Registrační značky nejsou vyrobeny v dostatečném počtu

Tabulky jsou vyráběny nejenom v klasickém formátu tak, jak jej řidiči znají především, ale také v zákonem definovaných variantách. Mezi ty patří třeba čtvercová tabulka, která pasuje na zadní nárazník automobilu dovezeného ze Spojených států. Specifika registračních značek představují problém pro polské řidiče. Může se totiž stát, že se podle nové legislativy na ně při registraci nového auta značka nedostane. Tamní zdroje uvádějí, že řidiče v Polsku čeká další chaos, tentokrát právě budou na vině úplně nové SPZ.

iZdroj fotografie: iStock.com

U našich sousedů dochází k přeznačkování a ke změně systému shluku písmen a čísel. Český řidič to asi nepozná, u jednotlivých vojvodství budou používána jiná písmena než dosud. Tak třeba Dolní Slezsko je nyní značeno písmenem „D“, nově bude rozpoznatelné podle písmene „V“. Pro příklad Jelenia Góra bude z DJ na VJ nebo Krkonoše budou značeny ne DJE, ale VJE. Pikantní je, že zřejmě některé staré kombinace budou kolidovat s těmi novými. A co je hůř, značek nebude dostatek. Respektive v některých oblastech už nedostatek je.

Na SPZ stříká před jízdou lak na vlasy. Předchází tak pokutě

Právě v případech atypických tabulek pro auta dovezená z Japonska nebo USA. Bylo jich tolik, že zájem předčil očekávání. Značky byly vyčerpány rychleji, než se čekalo. Malé poznávací značky dostaly pouze 999 potenciálních kombinací. Po nějaké době byl tento fond rozšířen přidáním písmen místo čísel. I to se ale ukázalo jako nedostatečné. Ukázalo se však, že je to dobrý důvod k představení nové sady rozlišovacích znaků pro konkrétní oblasti. A tak bude zmatek s tabulkami ještě větší. To, že dojdou registrační značky, není problémem jen v Polsku.

Zanedlouho dojdou registrační značky pro hlavní město

Zanedlouho totiž dojdou varianty se dvěma písmeny a pěti číslicemi pro registrační značky v Praze. Z toho důvodu SPZ pro vozidla v Praze přibylo další písmeno. Čtvrtá pozice kombinace znaků patří číslici, v Praze to bude nově písmeno. Vyrobeno už bylo šest tisíc nových tabulek. Jak bude vypadat poslední tabulka v docházející řadě? Logicky nemůže být jiná, než 9AZ 9999. První z nové řady pak bude 1AA A000. Předpokládá se, že nové značky u nás budou vydávány letos na podzim. Jak se s krizí a nedostatkem registračních značek vypořádají Poláci, je ve hvězdách.

Máte registrační značku na přání, nebo obyčejnou?

Zdroj: MVCR
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články