Ušetřit palivo lze nejenom stylem jízdy, ale i správným tankováním

                   

Úspora paliva je velké téma. Je sice pravdou, že nyní v této době, kdy jsou ceny na minimu, ho mnoho lidí zase až tak výrazně neřeší. Na druhou stranu ceny nafty a benzinu takto nízko dlouho nevydrží a tak je na místě znát tipy na úsporu, díky kterým bude možné jezdit za podstatně méně. Jak na to? Podívejte se, co vše je doporučeno.

Optimální trasa

Úspora paliva může být spojena i s volbou trasy. Není nic neznámého, že mnohem méně si auto vezme při plynulé jízdě konstantní rychlostí, než ve chvíli, kdy musíte stále zastavovat a rozjíždět se. Plánujte své trasy tak, aby byla cesta co možná nejplynulejší. Uvidíte, že se to na stavu vaší nádrže pozitivně podepíše.

Styl jízdy

I ten má na spotřebu velký vliv. Čím agresivněji budete jezdit, čím prudčeji budete akcelerovat a čím více budete motor vytáčet do vysokých otáček, tím více si bude vaše auto brát nafty nebo benzínu. Jezděte s rozmyslem, spíše plynule a zvolna. Uvidíte, že v porovnání s agresivním stylem jízdy může činit rozdíl klidně i několik litrů na sto ujetých kilometrů. Na plné nádrži můžete klidně ušetřit i stokoruny.

Zátěž ve voze

Zaměřte se na své auto a na to, co v něm vozíte. Není nic neobvyklého, že plně naložené auto si vezme více, než když cestujete sami. A nejde jenom o lidi, ale jde i o to, co vše v autě převážíte. Každá věc v zavazadlovém prostoru něco váží a kilogramy se mohou zajímavě nasčítat. Tím, že vytváříte větší zátěž, zbytečně zvyšujete spotřebu. Jezděte s prázdným vozem a vaše peněženka to pocítí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Cena paliva

Nejde jenom o to, kolik litrů na sto kilometrů si vaše auto vezme. Roli hraje také to, kolik za toto palivo zaplatíte. I když budete jezdit za málo, tak tankováním na drahých pumpách k žádné úspoře nedojde. Vytipujte si čerpací stanice s nejlevnějším palivem a tankujte právě u nich. Na jedné nádrži lze vzhledem k rozdílům klidně ušetřit i stovky korun.

Kromě cen se může vyplatit mít různé věrnostní a slevové karty, díky kterým lze cenu za palivo ještě zajímavě snížit oproti ceníkovým cenám. Zajímejte se o tyto možnosti. Mnohdy nemusí být určené jenom pro firemní klientelu.

Množství paliva

Je dobré vědět, že když natankujete plnou nádrž, najednou zvýšíte hmotnost vozu třeba o 60 kilogramů – podle velikosti vaší nádrže. To je stejné, jako byste jeli v autě už ve dvou. A vyšší hmotnost má vliv i na spotřebu. Ne vždy je braní plné efektivní cestou, jak snížit spotřebu. Právě naopak.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Typ auta

Pokud auto ještě nemáte, nebo plánujete jeho výměnu, je dobré při jeho volbě hledět i na to, za kolik jezdí. Správnou volbou auta na samotném začátku se také výrazně přičiníte v tom, že budete moci jezdit velmi úsporně. A to klidně i s trochu těžší nohou. Rozdíly mezi řadou modelů mohou být klidně i v litrech. Myslete na to.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články